ورزش و تندرستی در شریف

همزمان با تأسيس دانشگاه و شروع فعاليت‌های آموزشی، مركز تربيت بدنی تحت عنوان «شورای عالی ورزش»  زیر نظر مستقیم مقام رياست دانشگاه و با هدف بهره‌گيری بهینه از فضاها و امكانات ورزشی برای حفظ سلامتی و تندرستی و كمك به شادابی روح و جسم دانشجویان، فعالیت خود را آغاز كرد.

در ابتدا این مركز با دو گروه نيروهای رسمی و تعدادی از كارشناسان مدعو شروع به ‌كار نمود. با استقبال دانشجویان از برنامه‌های ورزشی و تصویب اجباری شدن دو واحد ۱ و ۲ تربیت بدنی در سال ۱۳۵۲، اين مركز موفق به جذب تعدادی نيروی عضو هیأت علمی و چند كارشناس آموزشی و اداری مجرب و كاردان شده و در زمره بنیان‌گذاران اجرای واحد تربیت بدنی در دانشگاه‌های كشور محسوب گردید.

با گسترش فعاليت‌های تربيت بدنی درسال ۱۳۶۹، اداره تربیت بدنی به «اداره كل تربيت بدنی» تغییر وضعیت یافته و کلیه فعالیت‌های ورزشی و فوق برنامه كه شامل برگزاری فعالیت‌های ورزشی و تفریحی روزانه، هفتگي و سالانه و مسابقات دانشكده‌ای و شركت در مسابقات بین دانشگاهی می‌گردید زیر نظر این اداره کل به انجام می‌رسید. در اين راستا، در طول سال‌های فعالیت این مدیریت، دانشجويان بسیاری درگير فعاليت‌های مختلف ورزشی شده و دانشگاه نیز صاحب امتيازاتی در خور و شايان توجه در سطح ورزش دانشجویی كشور گرديده ‌است.

لازم به ذكر است كه با گسترش فعاليت‌های ورزشی به حجم كاری اين مرکز افزوده شد به صورتی كه استقلال فعاليت‌هاي تربيت بدنی به صورت «مديريت تربيت بدنی» در سال ۱۳۷۲ از طرف رئيس دانشگاه اعلام گرديده و هم اکنون نیز به عنوان یکی از مدیریت‌های اصلی زیر نظر معاونت دانشجویی به کار خود ادامه می‌دهد.

همچنین در راستای ارتباط هرچه بهتر با مخاطبین و اطلاع رسانی سریع و کامل اخبار و رویدادهای ورزشی دانشگاه، پایگاه اینترنتی این مدیریت از سال ۱۳۸۹ و کانال تلگرام نیز از سال ۱۳۹۵ راه اندازی شده و در دسترس عموم قرار گرفت.

فعالیت‌های فوق برنامه ورزشی

در این مرکز فعالیت‌های فوق برنامه ورزشی در دو بخش دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی برگزار می‌گردد.

ورزش دانشجویان

  • بخش دانشجویی دختران: شامل ۱۶ رشته ورزشی آمادگی جسمانی، اسکیت، بدمینتون، بدنسازی، بسکتبال، پیاده روی، پیلاتس، تنیس روی میز، سنگنوردی، شطرنج، شنا، فوتسال، کاراته، کوهنوردی، والیبال و یوگا و تعادل بدنی

  • بخش دانشجویی پسران: شامل ۱۶ رشته ورزشی آمادگی جسمانی، بدمینتون، بدنسازی، بسکتبال، پیاده روی، تکواندو، تنیس روی میز، جودو، سنگنوردی، شطرنج، شنا، فوتسال، کاراته، کشتی، کوهنوردی و والیبال

ورزش کارکنان و اعضای هیأت علمی

  • بخش بانوان: شامل رشته‌های ورزشی آمادگی جسمانی، ایروبیک، بدنسازی، پیاده‌روی، پیلاتس، تنیس روی میز، شنا، والیبال و یوگا و تعادل بدنی

  • بخش آقایان: شامل رشته‌های ورزشی آمادگی جسمانی، بدنسازی، پیاده‌روی، تنیس روی میز، شنا، فوتسال و والیبال

شایان ذکر است در تمامی بخش‌ها، تیم‌هایی که شرایط اعزام به مسابقات برون دانشگاهی را داشته باشند، به المپیادهای ورزشی دانشگاه‌ها و مسابقات قهرمانی منطقه ای و یا سراسری دانشجویان و یا مسابقات کارکنان دولت و کارکنان دانشگاه ها اعزام می‌شوند که در سال‌های گذشته، موفق به کسب مقام‌های قهرمانی نیز شده‌اند.

فعالیت‌های آموزشی

در بخش آموزشی نیز در هر نیمسال تحصیلی، بیش از ۶۰ واحد تربیت بدنی و ورزش ۱، در رشته‌های آمادگی جسمانی، بسکتبال، فوتسال، والیبال، بدمینتون، شنا و واحد تئوری سلامتی و فعالیت جسمانی (ویژه دانشجویان با محدودیت های پزشکی) برای دانشجویان (دختران و پسران) ارائه می‌شود.