گردهمایی باشکوه دانش آموختگان دانشگاه شریف

همزمان با هفته ی بزرگداشت مقام معلم دانشگاه صنعتی شریف جشن دانش آموختگی نخبگان را با حضور بیش از 1900 دانش آموخته برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی، این مراسم با حضور اساتید، مسئولین و فارغ التحصیلان (سال تحصیلی 97-1396 ) بهمراه خانواده هایشان روز پنجشنبه 12 اردیبهشت ماه سال جاری در سالن استاد جباری برگزار شد.

براساس این گزارش؛ در ابتدای مراسم که با هدف ایجاد فضایی به یادماندنی برای دانش آموخته گان برگزار گردید دکتر رشتچیان معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه به ارائه سخنرانی پرداخت، وی ضمن عرض خیر مقدم فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان، روز معلم و روز جهانی کارگر را تبریک گفت و ادامه داد: حال میخواهم به مناسبت دیگری در اردیبهشت ماه اشاره کنم که برای یاد نمودن از آن به غیر از نزدیک بودن زمان آن با مراسم دانش آموختگی دلیل محکم تری دارم و تنها دلیلم برای یاد نمودن از این مناسبت، تنها اشاره کوچکی است بر یادآور بودن میزان تاثیرگذاری دانش آموخته گان دانشگاهمان بر جامعه و دنیای پیرامون خود است. روز بیست و دوم اردیبهشت (12 May)، که مصادف است با روز تولد پرفسور میرزاخانی (به عنوان برنده مدال بسیار ارزشمند Fields در ریاضیات)، که به عنوان روز "زنان در ریاضیات" نام گذاری شده است. علاوه بر پاسداشت این دانش آموخته عزیز نزدیک بودن زمان مراسم دانش آموختگی سال 98-97 دانشگاه با مناسبت ذکر شده را گرامی می داریم.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه افزود: موسم دانش آموختگی جمعی از عزیزانمان فرا رسیده است اینک ایشان به گنجینه علم و دانایی مجهز شده و عازم عرصه های جدید کار و تلاش و سازندگی در جای جای میهن عزیزمان ایران می باشند. برای این دانش آموخته گان آینده ای درخشان، موفقیت های روز افزون و توفیق خدمت به هموطنان عزیزمان را از صمیم قلب آرزومندم.
دکتر رشتچیان در ادامه با اشاره به آمار فارغ التحصیلان از بدو تاسیس دانشگاه شریف توضیح داد: دانشگاه شریف همواره نقش بزرگی را در تربیت مدیران توانمند، کارآفرینان موفق، اعضای هیأت علمی کارآمد و مهندسین لایق و متعهد برای خدمت به کشور ایفا کرده است. همچنین این دانشگاه با توسعه و بکارگیری علوم و فناوری های نوین همواره پاسخگوی نیازهای کشور در بخش های مختلف صنعتی، اقتصادی و اجتماعی بوده است. علاوه بر آن در عرصه جهانی نیز نقش دانشگاه صنعتی شریف در تولید علم و گسترش مرزهای دانش و فناوری بسیار چشمگیر است.
وی افزود: این دانشگاه تاکنون بیش از 2000 نفر دانش آموخته در مقطع دکترا تربیت کرده است که بیشتر آنها در کشور مشغول خدمت هستند و بیش از 70 درصد این دانش آموخته گان در مقطع دکترا هم اکنون به عنوان عضو هیأت علمی جذب دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور شده اند. 
ایشان در بخش دیگری از سخنانش به گوشه ای از موفقیت های دانشجویان و دانش آموختگان شریف اشاره کرد و برخی از آنها را چنین برشمرد: کسب رتبه نخست در بیست و سومین المپیاد علمی و دانشجویی با کسب 14 مدال، پذیرش 98 نفر از صد نفر اول آزمون سراسری دانشگاهها، پذیرش 40 نفر از برندگان مدال های طلای المپیادهای دانش آموزی، پذیرش 63 نفر از برندگان مدال های نقره و برنز المپیادهای دانش آموزی، کسب رتبه و مدال در مسابقات جهانی برنامه نویسی دانشجویی ICPC، کسب چهار رتبه برتر در سی و دومین دوره جشنواره خوارزمی، کسب رتبه اول در چهل و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی ایران با کسب چهار مدال طلا و یک مدال نقره، کسب شش مدال طلا، نقره و برنز در بیست و پنجمین دوره مسابقات بین المللی ریاضی در کشور بلغارستان، کسب رتبه سوم مسابقات بین المللی AIAA، کسب مدال های مختلف در چهاردهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور، کسب مدال 2019 جامعه زلزله شناسی آمریکا و کسب جایزه انجمن فیزیک آمریکا در مکانیک سیالات توسط دانش آموخته گان دانشگاه.
وی همچنین اضافه کرد: دانشگاه شریف در پنج سال گذشته، 100 عضو هیأت علمی جدید که در زمره برترین دانش آموخته ها از بهترین دانشگاهها بوده اند را جذب و استخدام نموده است. 
معاون آموزشی دانشگاه تصریح کرد: دانشگاه شریف همواره در سطح ملی و بین المللی خوش درخشیده است. بسیاری از استادان برجسته بین المللی از دانشگاه های درجه اول دنیا از قبیل استنفورد، Yale، دانشگاه MIT، دانشگاه برکلی و غیره از سطح کیفی بالای آموزشی و پژوهشی و همچنین دانش آموخته گان درخشان و با استعداد دانشگاه صنعتی شریف مطالب جالب و تحسین برانگیزی را بیان کرده اند.
دکتر رشتچیان در ادامه اظهار داشت: درود بر خانواده هایی که چنین فرزندانی را تربیت کرده اند که افتخار دانشگاه و کشور هستند. دانش آموخته گان عزیز، از همه آن کسانی که برای رسیدن به این موفقیت بزرگ و طی نمودن این مسیر پرفراز و نشیب صبورانه همراه و در کنارتان بوده اند، خالصانه کمکتان کرده اند به شما دلگرمی و امید داده اند و دعاهای خیرشان را توشه راهتان نموده اند، تشکر و قدردانی می کنیم.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه در پایان خطاب به دانش آموخته گان گفت: شما در این زمان از دانشگاه منفک نمی شوید، بلکه به عضویت خانواده بزرگ بیش از 58000 نفری دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف می پیوندید. شما هم اکنون مفتخر به فرهنگ شریف هستید به یاد داشته باشید که دانشگاه صنعتی شریف همیشه خانه شماست. حضور شما عزیزان را همواره در شریف گرامی می داریم و خواهیم داشت.

 

در ادامه مراسم دکتر فتوحی رئیس دانشگاه ضمن خیرمقدم به حاضرین گفت: خداوند این توفیق را به ما داد تا در جشن سالیانه دانش آموختگی دانشگاه صنعتی شریف گردهم آییم. امروز شما بهمراه خانواه هایتان پایان یک دوره تلاش سخت و کوششتان را جشن می گیرید و دانشگاه همچون گذشته به خود خواهد بالید که در پرورش و تعلیم شما نخبگان نقش داشته است و امیدواریم که با قدم های بلندتان در آینده برای دانشگاه و کشورتان منشاء اثرات خیر باشید.
وی افزود: امیدوارم که شما دانش آموخته گان عزیز با تلاش روزافزون خود در راه ارتقا و پیشرفت دانشگاه و کشور و بهبود زندگی عموم مردم جامعه بیش از پیش تلاش کنید چرا که چشم امید مردم و مسئولین به شما آینده سازان با استعداد کشور است. 
دکتر فتوحی ضمن عرض تبریک بمناسبت روز معلم به اساتید و معلمان ادامه داد: مراسم دانش آموختگی امسال مصادف است با روز معلم، همچنین در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان هستیم و انشاله بتوانیم از برکات این ماه عزیز بهره مند شویم.
این مقام عالی رتبه دانشگاه در ادامه اظهار داشت: دانشگاه صنعتی شریف افتخار دارد که به عنوان یک دانشگاه تخصصی کشور نه تنها در تربیت نخبگان و فارغ التحصیلان کارآمد و راهبران صنعتی کشور نقش ویژه ای را ایفا کند بلکه انجام طرحهای پژوهشی و صنعتی مختلف منشا خدمت فراوانی به جامعه گشته و در تحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و علمی و نظام مدیریتی کشور در طی بیش از نیم قرن بطور جدی تاثیرگذار بوده است.
وی افزود: در هفته جاری همایش آموزش عالی در دانشگاه برگزار شد که شعار این همایش "دانشگاه جامعه محور" بود. دانشگاه جامعه محور به معنی دانشگاهی که برای حل مسائل فعلی یا آتی جامعه خود را مهیا کرده است.
رئیس دانشگاه ادامه داد: شاید بتوان گفت در هیچ دوره ای، جامعه دولت و اقتصاد تا این حد از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی انتظار پاسخگویی به مسائلشان را نداشته اند. در حال حاضر از دانشگاهها توقع می رود که عملکرد خدمات رسانی خود در جامعه را تقویت کند و فعالیت هایشان را در طیف وسیعی از انتظارات گسترش دهد. دانشگاه صنعتی شریف نیز برنامه راهبردی خود را در رسیدن به یک دانشگاه جامعه محور و اثرگذار سرلوحه خود قرار داده است.
دکتر فتوحی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امیدوارم دانشگاه توانسته باشد محیط و بستری را فراهم کند تا فارغ التحصیلان آن حساسیت لازم نسبت به رعایت اصول اخلاقی و ترویج رفتار شهروندی، حفظ محیط زیست و توسعه پایدار داشته باشند.
وی توضیح داد: دانشگاه صنعتی شریف همواره نقش بزرگی در تربیت مدیران، اعضای هیأت علمی، مهندسین لایق و متعهد برای خدمت به کشور ایفا کرده است. همچنین نقش این دانشگاه در تولید علم و گسترش مرزهای دانش بسیار چشمگیر بوده است. برای نمونه نقش دانشگاه شریف در تامین اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور شده اند.
رئیس دانشگاه خطاب به دانش آموخته گان گفت: دانش آموختگان عزیز، دوستان همواره قدردان معلمان و استادان، پدر و مادر و بزرگترهای خود باشید. امیدوارم بتوانید سفیران خوبی چه از بعد علمی و چه از بعد اخلاقی برای نام شایسته شریف باشید. همیشه با تلاش و پیشرفتتان باعث افتخار اساتید و دانشگاه خود باشید. چرا که یکی از شاخصه های مهم در شناخت یک دانشگاه و هویت آن فارغ التحصیلان آن هستند.
عزیزان فراموش نکنید که پایان این مرحله از تحصیل برای شما پایان راه نیست، همواره باید در راه کسب علم کوشا باشید. بی شک با پایان این مرحله از تحصیل در رسیدن به اهداف عالیه تان گامهای بلندتر و محکم تری برمیدارید.
دکتر فتوحی ادامه داد: دانشگاه صنعتی شریف میراث دار فارغ التحصیلان نخبه و اثرگذار در کشور است. نخبه نه به معنای متوقع بلکه به معنی متواضع و خدمتگزار برای کشور! چرا که، هر کس که بار علمی وی بیشتر باشد افتاده تر است. انتظار من از شما این است آینده و ساختن این سرزمین موثر و با اخلاق اجتماعی و حرفه ای متعالی، شایسته نام زیبای شریف که بر این دانشگاه نهاده شده باشید.
رئیس دانشگاه در ادامه ضمن تشکر از استادان دانشگاه بدلیل کوشش های موثرشان از آنها خواست در جهت ارتقای بیشتر سرمایه های ملی که جوانان هستند بکوشند.
وی با اشاره به کمبودها در جهت ارتقای بناها و امکانات کالبدی دانشگاه، جهت حمایت خیرین از آنها دعوت کرد در صورت تمایل به اشتراک، به ستاد خیرین مراجعه نمایند.
دکتر فتوحی در انتهای سخنانش اظهار داشت: در پایان مایلم بار دیگر مراتب شادی و خرسندی خود را از توفیقاتی که توسط دانشجویان، استادان و کارکنان این دانشگاه در سال گذشته بدست آمده است ابراز دارم و از درگاه خداوند آرزوی سعادت و بهروزی برای ملت و کشور ایران و آرزوی موفقیت و اثرگذاری بیشتر و بهتر برای دانش آموخته گان دانشگاه را بنمایم.

در ادامه مراسم دکتر سالاریه معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان و هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه به ارایه ای در خصوص کلیدهای موفقیت دانش آموخته گان پرداخت.
شایان ذکر است؛ در این مراسم با هدف قدرداني از مقام استاد از اساتيد برتر آموزشی دانشكده‌ها تقدیر شد. همچنین از دانش آموخته گان خارجی نیز تقدیر بعمل آمد و به كليه فارغ‌التحصيلان مقطع دكتراي حاضر در مراسم و دانش آموختگان برتر هر دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی لوح تقدیر اهداء شد.
ضمنا؛ قرائت متنی در وصف بانوی ریاضی ایران به مناسبت نامگذاری روز تولد نابغه ایرانی به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات، پخش کلیپی با عنوان زندگی در دانشگاه شریف و اجرای موسیقی سنتی بصورت زنده از دیگر برنامه های این مراسم بود.
گفتنی است؛ تعداد کل فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف از بدو تاسیس تا کنون بیش از 58 هزار نفر می باشد. همچنین تعداد دانش آموختگان در این دوره 1945 نفر است. از این میان تعداد 142 نفر در مقطع دکترا، 911 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 892 نفر در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اند.

گزارش تصویری

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus