دومین سمپوزیوم جایگاه و نقش دانشگاه ها و مراکز علمی در تحقق برنامه ششم توسعه کشور

دومین سمپوزیوم جایگاه و نقش دانشگاه ها و مراکز علمی در تحقق برنامه ششم توسعه کشور صبح روز دوشنبه 17 دی ماه سال جاری به همت دانشگاه صنعتی شریف در محل وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.


در ابتدای این برنامه دکتر اعلم الهدی رییس انستیتو آب و انرژی دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی به جایگاه و نقش دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در تحقق تبصره ماده 36 بخش آب قانون برنامه ششم توسعه کشور پرداخت.
وی گفت: دولت مکلف است اقدامات لازم را با رعایت سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در جهت اصلاح نظام بهره برداری آب آشامیدنی و بهره برداری استحصال و مصرف آن را حد اقل معادل 30 درصد ارتقا دهد .
دکتر اعلم الهدی تاکید کرد: دولت مکلف است تا پایان برنامه ششم تمهیدات لازم جهت تامین، طراحی و ساخت حد اقل 70 درصد آب شیرین کن های مورد نیاز در شهرهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان را در دستور کار خود قرار دهد.

در ادامه نشست دکتر سیف از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف و مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم به نقش دانشگاه ها و مراکز علمی برای کمک به کشور در پیشبرد اهداف خود در تحقق برنامه های کلان کشور پرداخت.
همچنین مهندس دائمی، قائم مقام سابق وزارت نیرو و عضو کمیته اجرایی سمپوزیوم به وضعیت موجود آب در ایران اشاره کرد و میزان نیاز آب مصرفی کشور را مورد بررسی قرار داد و وظایف وزارت خانه های مرتبط با این مهم را برشمرد.
در ادامه این نشست دکتر کیخا از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رییس کمیسیون آب و کشاورزی و ناظر شواری آب کشور طی سخنانی به اهمیت موضوع آب در کشور پرداخت.
وی گفت: متاسفانه قیمت آب در کشور پایین است و از این رو هیچ فناوری در کشور توجیه اقتصادی پیدا نمی کند.
وی به شرایط بحرانی کشور هم گذری انداخت و گفت: باید در این شرایط بحرانی بیش از هر زمان دیگری وزارت علوم و وزارت نیرو در کنار هم قرار گرفته و برای حل این مشکلات ورود پیدا کنند و با مطالعه و پایش دقیق علمی به اوضاع بحرانی کشور کمک کنند.

در ادامه برنامه مهندس چیت چیان وزیر نیرو در دولت یازدهم طی سخنانی به مشکل کم آبی و کاهش بارندگی در کشور طی سال های اخیر اشاره کرد و افزود: متاسفانه در شرق کشور بسیاری از روستاهای به دلیل خشکسالی و فقدان آب کشاورزی نه تنها فعالیت کشاورزی تعطیل شده است بلکه آب شرب آنها نیز به مشکل خورده و بسیاری از روستاها در این منطقه خالی از سکنه شده است.
وی گفت: تجربه نشان داده است در جاهایی که نیازمند منابع آب هستیم عمدتا در آنجا دسترسی به آب شور وجود دارد و استفاده از دستگاه های آب شیرین کن در این مناطق بسیار معقول و به صرفه است تا آنکه بخواهیم از دیگر مناطق آب شرب را منتقل کنیم.
در ادامه نشست مهندس چیت چیان به یکی از طرح های مهم که در حال حاضر در کشور در حال اجراست اشاره کرد و گفت: تولید همزمان برق و آب شیرین که در نوار 100 کیلومتری جنوب کشور و در حاشیه خلیج فارس در حال بهره برداری است زمینه جذب و اسکان تعداد بسیاری را در این منطقه فراهم کرده است.

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus