افتتاح مرکز همکاریهای ایران - استرالیا در دانشگاه صنعتی شریف

مرکز همکاریهای ایران - استرالیا با هدف گسترش تعاملات علمی و توسعه ی همکاری های مشترک بین ایران و استرالیا در دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد.

 به گزارش روابط عمومی، این مرکز روز چهارشنبه 30 فروردین ماه سال جاری با حضور سفیر استرالیا و هیأت همراه او از دانشگاه ملبورن، دکتر جلال کلانتری دستیار ویژه ی معاونت حقوقی امور بین الملل وزارت امور خارجه در امور دیپلماسی آب، دکتر تجریشی رئیس دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ی ارومیه، دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف و جمعی از مسئولین این دانشگاه در دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد. 
بنا براین گزارش؛ دکتر تجریشی رییس دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ی ارومیه در جمع خبرنگاران در خصوص مرکز همکاریهای ایران و استرالیا گفت: سه سال پیش تفاهم نامه ای میان پنج دانشگاه صنعتی شریف، تهران، پلی تکنیک، شهید بهشتی و علوم پزشکی در حضور وزیر علوم منعقد شد. براساس این تفاهم نامه قرار شد دانشگاه صنعتی شریف بعنوان نماینده ی ایران و دانشگاه ملبورن بعنوان نماینده ی استرالیا در حوزه آب همکاری مشترک خود را آغاز کند. 
وی افزود: دریاچه ی ارومیه و پروژه های احیای این دریاچه مبنای همکاری های مشترک کشور ایران و استرالیا در حوزه ی آب قرار گرفت.
دکتر تجریشی به سفر اخیر جمعی از نمایندگان ایران به استرالیا اشاره کرد و گفت: اخیراً اساتید ایران نمایندگانی از شرکت های آب منطقه ای و نمایندگانی از وزارت علوم، اتاق بازرگانی و ان.جی.او ها شناسایی شده و برای کسب تجربیات و بازدید از دریاچه ی ماری دارلینگ به استرالیا سفر کردند؛ پیغام این گروه این بود که بهترین جا برای اجرای تعاملات مشترک در حوزه ی آب دریاچه ی ارومیه است.
رییس دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ی ارومیه با اشاره به اینکه سفیر استرالیا در جلسه ی امروز اظهار داشت؛ موضوع آب برای کشور استرالیا حائز اهمیت است گفت: وی تاکید کرد ایران با برخورداری از فارغ التحصیلان زیادی در حوزه ی آب از دانش قویی در این زمینه برخوردار است. بنابراین می توانیم در حوزه ی آب و کشاورزی همکاریهای مشترکی با ایران در حوزه ی آبریز ارومیه آغاز کنیم. 
وی در ادامه با اشاره به اینکه مرکز مشترک آب ایران و استرالیا یک مرکز اجرایی ست گفت: این مرکز کانالی برای گسترش تعاملاتی میان ایران و استرالیا است.
دکتر تجریشی یکی از زمینه های مهم که بطور غیر مستقیم به حوزه ی آب ارتباط دارد را حوزه ی گردشگری عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم مصرف آب را کاهش دهیم حوزه ی صنعت و گردشگری فعال می شود. محور اصلی همکاریهای این مرکز آب است ولی چون حوزه های دیگری مانند گردشگری نیز بطور غیرمستقیم به آب مربوط است این حوزه ها را نیز تحت پوشش قرار می دهد.
وی افزود: بحث اقتصاد آب و حقوق آب از دیگر مباحث مهم مرتبط با این حوزه هستند که استرالیایی ها تجربه ی خوبی در آن دارند. اگر بتوانیم این تجربه ها را در کشور بومی کنیم اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.
دکتر عباس رجبی فر رییس دانشکده ی مهندسی دانشگاه ملبورن نیز در گفتگو در جمع خبرنگاران گفت: مرکز همکاری های ایران و استرالیا با محوریت تحقیقات آب میان ایران و استرالیا شروع شده است ولی بصورت چندحوزه ای پیش می رود و بحث های حقوقی مهندسی و محیط زیستی را در پی خواهد داشت. 
دکتر رجبی فرد افزود: مشکل اساسی آب کشور بحث حقوقی آب و دسترسی مردم به منابع آبی است که بحث های اقتصادی و چندمنظوره را بدنبال دارد به این منظور دریاچه ی ارومیه به عنوان یک پایلوت برای تحقیقات مرکز همکاری ایران و استرالیا در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد؛ در سه یا چهار روز آینده بحث های مشترک میان هیأت اعزامی استرالیا و ایرانی در چارچوب همکاری هایی پیش می رود که بتواند تمام علوم مهندسی و شاخه های مختلف از قبیل منابع آب، منابع مرتبط با بحث های بهداشتی و اقتصادی را بررسی کند و برمبنای آن سفر بعدی هیأت ایرانی به استرالیا برای افتتاح همین مرکز در دانشگاه ملبورن باز می شود. قرار است تاریخ این سفر در سه یا چهار روزه آینده تعیین شود.
این رییس شبکه ی علمی سازمان ملل در حوزه تبادل اطلاعات برای دستیابی به اهداف توسعه ی پایدار همچنین ابراز امیدواری کرد که مرکز همکاری ایران و استرالیا بتواند پاسخگوی اهداف هفده گانه توسعه پایدار سازمان ملل باشد.

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus