رونمایی از دستاورد فناوری ملی پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف برای صنعت نفت کشور

تدوین دانش فنی، طراحی و ساخت مجموعه ابزارهای نمودارنگار چاه‌های تولیدی 

ابزارهای نمودار نگار چاه‌های تولیدی با هم‌افزایی میان دانشگاه صنعتی شریف، شرکت ملی حفاری ایران و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران به دست محققان داخلی ساخته شد و دومین آزمون میدانی خود را با موفقیت در چاه شماره ۱۸ اهواز پشت سرگذاشت.
این طرح، که بخش های پیچیده الکترونیکی، نرم افزاری و مکانیکی برای کار در شرایط بسیار سخت با دقت بسیار بالا را شامل می شود، از مرحله تحقیق اولیه تا محصول نهایی منطبق با استاندارد جهانی، به طور کامل در پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف، توسط اعضای هیئت علمی و تیم¬های مهندسی آموزش یافته در پژوهشکده، اجرا شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، به نقل از خبرگزاری ایرنا،علی دقایقی مدیر خدمات ویژه شرکت حفاری در حاشیه آزمون میدانی این تجهیزات که با حضور محققان پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف، نمایندگان پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، رؤسا و کارشناسان اداره کل خدمات نمودارگیری شرکت ملی حفاری ایران و کارشناسان مهندسی بهره‌برداری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب انجام شد، گفت: ساخت ابزارهای نمودارگیری درون‌چاهی و سامانه سطحی بر اساس قرارداد پژوهشی در مرکز تحقیقات فناوری نمودارگیری در دانشگاه صنعتی شریف محقق شده است.
وی افزود: این ابزارهای تخصصی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۰ و ۲۱ آبان‌ماه 99) آزمون میدانی را پس از بررسی‌های فنی و رفع برخی ایرادهای مشاهده شده در مراحل پیشین با موفقیت کامل پشت سرگذاشت و به‌طور رسمی در چرخه عملیات نمودارگیری قرار گرفت.
مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران تاکید کرد: این ابزار در زمینه مطالعه و بررسی مهندسی مخازن نفت و گاز برای مشاهده پارامترهای تولیدی از جمله مقدار تولید نفت، گاز و آب در اعماق مختلف چاه‌های تولیدی کاربرد دارد و شامل حسگرهای متفاوتی همچون سنجش چگالی، دبی سیال، میزان اشباع آب، فشار و دما در پروفایل چاه است و داده های دریافتی از اعماق چاه به صورت برخط در سامانه سطحی قابل مشاهده است.
مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری تصریح کرد: دستیابی به دانش فنی این ابزار برای دانشگاه و این شرکت بسیار با اهمیت بوده و دو مجموعه ابزار در حال انجام آزمون میدانی هستند.
دقایقی با بیان اینکه فناوری این ابزار سال‌های متمادی در انحصار شرکت‌های بزرگ چندملیتی غربی بوده است، افزود: این فناوری در تجربه‌ای موفق از همکاری‌های صنعت و دانشگاه حاصل و این تجهیزات بر اساس فناوری روزآمد به‌ویژه در علوم الکترونیک و رایانه ساخته شده است و قابلیت اندازه‌گیری‌های بسیار دقیق و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی را در شرایط دشوار درون چاهی با تحمل فشار تا ۲۰ هزار پوند بر اینچ مربع و دمای ۳۰۰ درجه فارنهایت دارند.
وی از سوابق همکاری علمی پژوهشی بین دانشگاه صنعتی شریف و شرکت ملی حفاری ایران به ساخت سامانه سطحی نمودارگیری از چاه‌های حفره باز اشاره کرد و گفت: این همکاری‌ها همسو با سیاست‌های اتکا به توان داخلی و با حمایت‌های معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت همچنین مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران و پژوهش شرکت ملی حفاری ایران انجام می‌شود و با تاسیس مرکز تحقیقات فناوری نمودارگیری در دانشگاه صنعتی شریف، منجر به تولید تجهیزات کاربردی برای صنعت نفت کشور شده است.
با گذشت صد سال از عمر برداشت نفت در ایران، امروزه پایش وضعیت چاه‌های در حال تولید، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای اندازه‌گیری پارامترهای درون چاه‌های نفت و گاز تکنولوژي پيشرفته‌ای مورد نیاز که با توجه به محدوديت هاي خريد ابزار الات و تجهيزات و نزدیک شدن به نقطه سر به سر تولید، بهره برداری از مخازن جديد (عمق، دما و فشار بيشتر) دستیابی به آن امری ضروری است و بر اساس سیاست کلان وزارت نفت در توسعه صنعت نفت و صنایع وابسته، مبادرت به ساخت اين ابزار الات و تجهيزات در داخل کشور اجتناب ناپذیر است. 
از جمله این تجهیزات سيستم هاي نمودارگيري از چاه هاي با پوشش جداری و در حال تولید است که در ارزيابي هاي مخازن و بهره برداری بهینه از مخازن نفت و گاز مورد استفاده قرار مي گيرند. اين سيستم ها از يک بخش سطحي و مجموعه ابزارهاي درون چاهي تشکيل شده اند. ابزارهاي درون چاهي در هر عمليات متناسب با اطلاعات مورد نياز (مانند دما، فشار، چگالی، جریان سیال و غیره) از ميان مجموعه ابزارها انتخاب مي شوند و اطلاعات خود را از طريق يک ابزار تله متري درون چاهي به سيستم سطحي منتقل مي کنند. ارتباط سيستم سطحي و ابزار تله متري درون چاهي از طريق کابلي به طول تقريبي 6000 متر برقرار مي¬شود. سيستم سطحي وظيفه مديريت عمليات، پردازش داده ها، نمايش و ويرايش نمودارهاي اخذشده را بر عهده دارد. 
هدف طرح پژوهشی " بررسي و امكان سنجي تهيه و تدوين دانش فني و ساخت سیستم سطحی و مجموعه ابزار نمودارگیری چاه های تولیدی" که در پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف در حال اجراست، شناسايي علمي و تحليل عملکرد اجزاي مختلف ابزار های نمودارگیری چاه های تولیدی، تدوين دانش فني ساخت، طراحي سخت افزار و نرم افزارهاي مربوطه و ساخت نمونه عملياتي که هر مجموعه آن متشکل از یک سیستم سطحی، دو رشته ابزار درون چاهی به همراه تجهیزات کالیبراسیون و ابزار های جانبی است.
هدف از انجام اين تحقيق شناخت دقيق اجزاي ابزارهای درون چاهی چاه های تولیدی، و سیستم های سطحی مربوطه و همچنین ابزار های جانبی و تجهیزات کالیبراسیون ابزار الات فوق و عملکرد آنها، ارائه طراحي و دانش ساخت سيستم و ارائه نمونه عملياتي از اين ابزارها مي باشد. از دانش به دست آمده علاوه بر توليد سيستم به تعداد مورد نیاز صنعت حفاری و انجام تعميرات اساسي ابزارهای موجود، بلکه به عنوان زیربنای لازم برای طراحی و ساخت ابزارها و سیستم‌های پیچیده‌تر و نوآوری در این شاخه حساس صنعت نفت استفاده خواهد شد.


 

 

 


 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus