طرح استاد دانشگاه شریف طرح صنعتی برتر کشور شد

طرح دکتر کابلی استاد دانشگاه صنعتی شریف با عنوان "منبع تغذیه فشار قوی دوآل انرژی سامانه تصویربرداری ایکس‌ری کانتینری" به‌عنوان طرح صنعتی برتر در سال 1402 معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 155 طرح صنعتی برتر دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در سال 1402 را معرفی کرد.

در این میان طرح دکتر شهریار کابلی استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه شریف و تیم همراهش با عنوان "منبع تغذیه فشار قوی دوآل انرژی سامانه تصویربرداری ایکس‌ری کانتینری" به‌ عنوان طرح برگزیده دانشگاهی – پژوهشگاهی 1402 انتخاب شد.

در این طرح منبع تغذیه فشار قوی دوآل انرژی سامانه تصویر برداری ایکس ری کانتینری طراحی و ساخته شده است. این سامانه با استفاده از روش دوآل انرژی امکان تصویر برداری رنگی از داخل کانتینر بوجود می‌آورد. با توجه به اهمیت بحث قاچاق کالا و نیاز مبرم پایانه‌های گمرکی کشور به این محصول تقاضای زیادی برای آن وجود دارد. قلب سامانه تصویربرداری مولد اشعه ایکس آن است و بخش منبع تغذیه این سامانه حساس‌ترین بخش آن است که هر گونه عدم دقتی در این بخش منجر به کیفیت پایین تصویر در سامانه می‌شود. به‌علاوه این بخش به دلیل فشار قوی تحت تنش شدید الکتریکی قراردارد و هرگونه خطایی در آن منجر به آسیب کل سامانه می‌شود. استفاده از فناوری مولد پالس با سوئیچ‌های نیمه هادی سری شده از نوع IGBT بجای سوئیچ‌های گازی منجر به کیفیت بسیار بالای شکل موج‌های منبع تغذیه و در نتیجه تصویر خروجی سامانه شده است. این منبع تغذیه دارای یک سیستم حفاظت بسیار سریع و ایمن است که از آسیب به مولد اشعه ایکس در حالت‌های خطا جلوگیری می‌کند. در این بخش از یک الگوریتم جدید حفاظت بر پایه تلفیق داده­‌های چند حسگری استفاده شده است.

گفتنی است دفتر ارتباط با جامعه و صنعت هر ساله اقدام به شناسایی و تدوین قراردادهای برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها می‌کند. که در سال ۱۴۰۲ نیز با مشارکت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور تعداد ۱۵۵ طرح به‌عنوان طرح برترمعرفی شد.