آغاز به کار دهمین کنفرانس بین المللی مواد مغناطیسی و ابررسانا

سخنرانی برنده ی جایزه نوبل در دانشگاه صنعتی شریف و بررسی چالش های جاری مواد مغناطیسی و ابررسانا در این دانشگاه

به گزارش روابط عمومی، دهمین کنفرانس بین المللی مواد مغناطیسی و ابررسانا (MSM17) صبح امروز دوشنبه 27 شهریورماه با حضور متخصصین و دانشمندان برجسته ی بین المللی در سالن جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف گشایش یافت.


در ابتدای این مراسم دکتر موحدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در صحبت هایش به معرفی دانشگاه صنعتی شریف و وجهه ی ممتاز ملی و بین المللی آن در سطح منطقه و دنیا پرداخت و حضور دانشجویان و فارغ التحصیلان برجسته را دلیل اصلی اعتبار دانشگاه دانست.
دکتر موحدی در بخش دیگری از صحبتهایش گفت: رشد علمی ایران در جهان بسیار سریع است و در زمینه مواد مغناطیسی و ابررسانا، ایران بیشترین حجم ارجاع را در میان کشورهای اسلامی داراست و برنامه های پژوهشی پیشرفته ای در این حوزه در حال انجام است.
وی یادآور شد، اولین همایش منطقه ای مواد مغناطیسی و ابررسانا در ۱۹۹۹ در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد و امروز ما برگزاری مجدد دهمین دوره این همایش را در دانشگاه شریف به فال نیک می گیریم. 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در پایان صحبت هایش خاطرنشان کرد: امیدواریم که شرکت کنندگان با حضور در این کنفرانس چهار روزه بتوانند در راه پیش برد پژوهش و دانش در کشور گام های موثرتری بردارند.


در ادامه ی آیین افتتاحیه این کنفرانس، دکتر محمد اخوان، دبیر کنفرانس و استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف به معرفی تاریخچه این همایش که قدمتی ۲۰ ساله دارد پرداخت و فراز و نشیب های این کنفرانس را در طی این سالها بیان نمود.
وی با تاکید بر لزوم گسترش تعاملات علمی با دیگر کشورها گفت: فعالیت ها و پژوهش های علمی فعالیتهایی بین المللی دانستند که تنها از راه تعامل بین المللی دانشمندان به جلو پیش می رود.
دکتر اخوان در بخش دیگری از صحبت هایش از وجود موانع سیاسی برای حضور محققین برجسته بین المللی در این همایش اظهار تأسف کرد و یاد و خاطره اساتید برجسته این حوزه را که در طی سال های برگزاری این همایش از دنیا رفته اند را گرامی داشت. 
دبیر دهمین کنفرانس بین المللی مواد مغناطیسی و ابررسانا در ادامه خاطرنشان کرد: علی رغم جدید بودن حوزه ابررسانایی، این حوزه هم اکنون تبدیل به یکی از داغ ترین و بارورترین حوزه های فیزیک شده است و امید است که دهمین دوره این کنفرانس بتواند گام موثر دیگری در پیشبرد این حوزه ی دانش بردارد.


در ادامه ی این مراسم، پرفسور فون کلیتسینگ، برنده جایزه نوبل ۱۹۸۵ فیزیک سخنرانی علمی این همایش را با عنوان «سهم جایزه نوبل من در توسعه یک سیستم بین المللی جدید واحدها در ۲۰۱۸» ایراد نمود. 
وی گفت: در این سیستم بین المللی واحدهای اندازه گیری، که قرار است در سال بعد پس از تصویب در مجمع بین المللی جایگزین سیستم فعلی شود، از ثوابت بنیادی فیزیک استفاده خواهد شد. ویژگی این سیستم جدید پایداری، ثبات و جهان شمولی آن است. به بیان ایشان، برخلاف واحدهای فعلی که وابسته به ویژگی های زمین هستند، این سیستم واحدها به خاطر استفاده از ثوابت بنیادی فیزیک دارای ثبات و جهان شمولی بالایی است. به گفته ایشان، گرچه این تغییر واحدها در زندگی روزمره افراد تأثیری نمی گذارد ولی در پیشبرد علم و اندازه گیری های بسیار دقیق اثر خود را نشان خواهد داد. پرفسور کلیتسینگ همچنین توضیح داد که چگونه این پروژه مهم، از پژوهش های پیشین ایشان که منجر به برنده شدن جایزه نوبلشان در اثر کوانتومی هال شده است نشأت گرفته است. 
خاطرنشان می شود؛ دهمین کنفرانس بین المللی مواد مغناطیسی و ابررسانا (MSM17) با حضور دانشمندان و پژوهشگران برجسته ی جهان از امروز 27 آغاز و 30 شهریورماه به کار خود پایان خواهد داد.
هدف این کنفرانس جمع آوری گروه های منطقه ای و بین المللی محققان و تکنولوژیست ها برای بحث در مورد نتایج جدید و چالش های جاری در زمینه ابررسانایی و مغناطیس است. همچنین به اشتراک گذاشتن تجربیات دانشمندان در سراسر جهان و افزایش همکاری و تبادل اطلاعات دانشمندان منطقه با جامعه بین المللی از دیگر اهداف این کنفرانس چهار روزه می باشد.

 

 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus