بزرگداشت دانشمند ایرانی و بانوی ریاضیات جهان در دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف مراسم بزرگداشت مریم میرزاخانی دانشمند ایرانی و بانوی ریاضیات جهان را با حضور و استقبال بیش از هزار استاد و دانشجو، دوستداران و خانواده این دانشمند فقید از سراسر کشور برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی، مراسم بزرگداشت مریم میرزاخانی بانوی دانشمند ریاضیات جهان با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، هیأت رئیسه دانشگاه، اندیشمندان، نخبگان، دوستداران و خانواده بانوی نابغه ی ریاضیات ایران برگزار گردید.

بنا براین گزارش در ابتدای مراسم دکتر فتوحی رئیس دانشگاه شریف طی سخنانی اظهار داشت: دانشگاه شریف امروز میزبان کسانی است که گرد هم آمده اند تا مرتبت علم را تقدیر کنند.
وی افزود: از این رسم اندوهناک آفرینش که در پی هر بهاری خزانی است و گاهی عمر این بهار مثل عمر شکوفه ها و گلهاست؛ مثل عمر مریم میرزخانی بسیار کوتاه می شود.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: هر چند عمر او بر اساس عادت ما به قالب تنگ زمان و این شب ها و روزهایی که می آید و می رود خیلی کوتاه بود ولی وسعت و برکت آن برای پیمودن راهی بلند و رسیدن به افقی دور و دست نیافتنی بلند بود.
وی با بیان اینکه مریم میرزاخانی در حدود ۴۰ سال سن به قله هایی در علم دست یافت که نه تنها خودش، خانواده اش و این دانشگاه بلکه یک ملت را سربلند کرد.
دکتر فتوحی افزود: آنچه که مریم میرزاخانی به ما آموخت شکستن تابوی توقف، رکود و کندی حرکت زنان به سوی قله های پیشرفت بود که در یک حاشیه نادرست از سنت ما جای گرفته است و شاید برخی دوست دارند آن را حفظ کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: اما مریم میرزخانی مقابل این تفکر ایستاد. او نشان داد در مورد خصائص ذاتی انسان و در سرشت آفرینش زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.
دکتر فتوحی گفت: این درس اول مریم میرزاخانی به همه ما و علی الخصوص دختران سرزمین بود که به خودتان بیایید و استعدادها و توانمندی های شگرفی که خدا در وجودتان به ودیعه گذاشته را باور کنید و آنها را در جهت تعالی خود، جامعه و بشریت بکار گیرید چنانچه مریم خودش چنین کرد و به قله هایی در علم رسید که مردان سرزمینش هم تاکنون نرسیده اند.
ایشان با بیان اینکه او ارزش انسانی خود را خوب شناخت، ادامه داد: ما امروز میراث دار این فرهنگ و تمدن هستیم و مریم میرزاخانی بار دیگر شکوه دوران درخشان فارابی، خواجه نصیر و خوارزمی را که می رفت به دست فراموشی سپرده شود یادآور شده است و به ما برای رسیدن به همان مجد و شکوه، امید و اعتماد به نفس داده است.
وی تاکید کرد: ما نخبگان را می شناسیم، می دانیم نخبگی صرفا به گذراندن چند درس و گرفتن نمره نیست. می دانیم که حرکت در مرزهای دانش و تولید علم اصیل زمینه رشد و توسعه را فراهم می کند.
دکتر فتوحی با بیان اینکه نخبه کسی است که علم در وجودش می جوشید و سرازیر می شود، افزود: نخبه این علم را با هیچ متر و خط کشی نمی توان اندازه گیری کرد.
به گفته وی دانشگاه شریف خودش را نسبت به مشکلات جامعه مسئول می داند. دنبال استقلال نسبی مالی و علم نافع است اما هیچ کدام از این ارزش ها باعث نمی شود که روی نخبگانش قیمت بگذارد.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: هیچ کدام مانع سرمایه گذاری روی مریم میرزاخانی ها نمی شود.
وی افزود: ما در دانشگاه به علوم پایه، ریاضیات، فیزیک، علوم انسانی و بیش از همه به خود «انسان» بها می دهیم. قطعا در پرداختن به آنها محاسبه سود و زیاد نخواهیم کرد.

در ادامه مراسم دکتر منصوری استاد دانشکده ی فیزیک دانشگاه شریف از تجربه ی 50 ساله ی خود در آموزش عالی متناسب با مراسم سخنانی بیان کرد و گفت: کشوری که تاریخ خود را نداند، و ریشه ی خود را نشناسد، آینده ی خود را نمی تواند بسازد؛ دیگران آن را برایش می سازند! ایران ما درآستانه ی امتحانی بزرگ در تاریخ است. 
وی ضمن اشاره به تاریخچه سه هزار ساله پرافتخار ایران گفت: در تاریخ ایران کمتر دورانی را می بینم که عظمت ایران همراه با حضور نخبگان علمی باشد؛ اکنون ما در جهان پیچیده ی مدرن، قدرت پایدار بدون علم پایدار، تصورپذیر نیست و علم پایدار در فرآیندهای اجتماعی بدون جذب نخبگان ناممکن است.
دکتر منصوری خاطرنشان کرد: ما در جمهوری اسلامی احیای دوران طلایی اسلام را در سر می پرورانیم و از کرسی های آزاد اندیشی صحبت می کنیم. دانشگاه سازی ما در این دوران 40 ساله شباهت زیاد به دوران اوج مدرسه سازی پس از آل بویه دارد. ما معنی آزاد اندیشی را از دست داده ایم. ما نخبگی علمی را در قید اخلاق می فهمیم. ما مریم میرزاخانی را در قید هنجارهای ظاهری می بینیم. او اگر در ایران مانده بود بدون شک در استخدام دانشگاهی مشکل پیدا می کرد؛ نه می توانستیم از او ریاضی دانی جهانی تربیت کنیم و نه او را استخدام می کردیم. ما مجبور شدیم بزرگداشت او را برگزار بکنیم چون دیگران بزرگی او را شناختند و او از حدی گذشت که بزرگی او را نمی شد کتمان کرد؛ ما اسباب متعبد بودن و شدن را فراهم کرده ایم اما برای تهیه ی اسباب رشد خلاقیت در کشور کمترین گام را برداشته ایم؛ دیگران راه شکوفایی جوانان ما و همین اسباب بزرگی را فراهم می کنند. اسباب بزرگی مریم میرزاخانی را هم دیگران فراهم کردند، و او بزرگ شد. 
وی در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: استاد مریم میرزاخانی می رود که نقطه عطفی در تاریخ ایران شود. او با بزرگی خود توانست نشان بدهد نظام علمی ما معیوب است، نه فقط عقب از تاریخ که طبیعی است. زن بودن او به ما نشان داد که در تعریف انسان و نیازهای او به شکوفایی و خلاقیت، اشتباه می کنیم. از جامعه ی کامل انتظار می رود محیط را برای انسان ها آرامش بخش کند. آرامش را نمی توان به بیانیه ها و بخش نامه ها فروکاهید. آرامش که اولین نیاز انسان است باید حس شود. آن ها قبل از این که جوان باشند انسانند. بله کامل نیستند و ادعای کامل بودن ندارند و نمی خواهند کامل باشند قبل از این که آرام باشند. آن ها ناآرامند.
دکتر منصوری ادامه داد: از دید من دو بخش کشور می توانند همراه با دانشگاهیان بکوشند محیط آرام تری برای جوانان جویای خلاقیت و آرامش پدید آورند: بخش دفاعی و بخش خصوصی.
بخش دفاعی نیازهای واقعی دارد که نمی تواند در شعار و کلمه خلاصه بشود. بخش دفاعی را هم نمی توان با موعظه های اخلاقی راضی نگهداشت. بخش دفاعی نتیجه می خواهد. دانشگاهیان ما متاسفانه گاهی تحت تاثیر توهمات روشنفکری از رفع نیازهای دفاعی سرباز می زنند. 
وی افزود: بخش خصوصی تاکنون درک بسیار ابتدایی از حمایت از علم داشته است که کمابیش در ساختمان سازی خلاصه شده است. ایران ما اکنون به هوشیاری این دو بخش نیازمند است. من بسیار امیدوارم که این هر دو بخش به نقش تاریخی خود واقف شوند و ایران را در این گردنه ی تاریخی مهم نجات بدهند. دانشگاهیان هم باید متوجه نقش تاریخی خود باشند. دانشگاه هم باید اکنون نقش مرجع بودن خود را در این پیچیدگی های اجتماعی به عهده بگیرد و از توهم به درآید. دانشگاه و جوانان دانشگاهی احتیاج به محیط آرام، خردگرا، و صلح اندیش دارند. ما باید بیش از هر چیز این روزها به طبل صلح بکوبیم، و بکوشیم شرایط را هر چه بیشتر برای شکوفایی خلاقیت جوانانمان فراهم بکنیم. 
استاد دانشگاه شریف یادآور شد: مریم میرزاخانی بزرگ تر از آن است که او را با لفظ بیگانه ی پروفسور خطاب بکنیم. میرزاخانی با مرگ خود به ما آموزه ای اسلامی را یادآور شد که لازم است ما ایرانیان در جمهوری اسلامی بیش از هر چیز به نیازهای انسانی خود برای شکوفایی و آرامش و صلح بپردازیم. انسانیت انسان بیش از هر چیز در تفکر اوست و نه در ظواهر او! این امکان تفکر و بروز خلاقیت است که نخبگی می آفریند. جامعه ای هم که آرامش برای جوانانش پدید آورد به علم پایدار و توسعه ی پایدار می تواند امیدوار باشد.

دکتر زهرا گویا استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه شهید بهشتی طی صحبتهایی به مدح شخصیت وارسته ی پرفسور مریم میرزاخانی بانوی ریاضیات ایران پرداخت و در بخشی از سخنانش گفت: مریم نابغه بی نظیر جهان ریاضی و کسی که طلسم عدم توانایی زنان را در صعود به بالاترین قله های ریاضی باطل نمود.
وی افزود: مسیر رشد و شکوفایی میرزاخانی آنقدر خواندنی است که زندگی اش در کتاب های متنوعی بازگو شده است تا الهام بخش جویندگان علم در جهان به خصوص جوانان نخبه شود.
دکتر گویا در ادامه با برشمردن سجایای اخلاقی بانوی ریاضیات ایران اظهار داشت: مریم میرزاخانی تنها یک هیاهو و بزرگ نمایی زودگذر نبود، نسل آینده باید بداند که زمین ایران حاصل خیز است، چرا که فرهنگ غنی آن برای جویندگی علم، هیچ مرزی از جمله مرز جنسیتی را به رسمیت نمی شناسد مگر رعایت اخلاق علمی

دکتر امیر جعفری استاد ریاضی دانشگاه صنعتی شریف گفت: مریم شخصیتی چندبعدی بود که فقط ریاضیدان نبود. وی ادامه داد: علاقه مریم از کودکی به ادبیات باعث شد ریاضی را با توجه به مولفه های ادبیات و داستان توسعه دهد.
دکتر جعفری افزود: غیر از هوش سرشار و پشتکار مثال زدنی قدرت تخیل مریم موجب موفقیت او شد، تخیل در پیشرفت علم بسیار موثر است. زیرا دانش محدود و تخیل بدون محدودیت است.
عضو هیئت علمی دانشکده ی ریاضی در ادامه محدوده کاری میرزاخانی را در هندسه توضیح داد و گفت: تحقیقات مریم به رویه های ریمانی نزدیک بود. برنارد ریمانی Bernhard Remani ریاضیدان آلمانی قرن نوزده بود که در سن 40 سالگی درگذشت. 
وی ادامه داد: ریمانی در زمینه توپولوژی سطوح رویه ها کار می کرد، اما برای مریم فقط تویولوژی مهم نبود بلکه هندسه رویه ها هم مهم بود و روی این زمینه کار می کرد.
استاد ریاضی دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: مریم استاد فضاهای با انحنای منفی بود و کار او به هندسه نا اقلیدسی مربوط می شود که در قرن 18 پدید آمد.

عادل فردوسی پور استاد دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: مفتخرم ربع قرن از عمرم را در دانشگاه صنعتی شریف گذراندم. دانشگاهی که مریم میرزاخانی را پرورش داد.
وی ضمن ابراز تأسف از عدم ارزش دهی به سرمایه های علمی کشور گفت: حیف است که نخبگان و سرمایه های علمی کشور را قدر نمی دانیم و ارج نمی نهیم این سرمایه ها میراث کشورند.

در ادامه مراسم پنل معرفی بنیاد مریم میرزاخانی با حضور دکتر مشایخی، مهندس میرزاخانی و دکتر آسارایی برگزار شد.
در این پنل پدر مریم میرزاخانی از تاسیس بنیاد نیکوکاری مریم خبر داد و گفت: این بنیاد در راستای کشف استعدادها تاسیس می شود.
مهندس احمد میرزاخانی پدر مریم میرزاخانی در مراسم بزرگداشت این نابغه ریاضی که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، اظهار کرد: در راستای یک اقدام عملی با پیشنهاد و همکاری اساتید دانشگاه شریف، سایر معتمدین و نیکوکاران درصدد هستیم بنیاد نیکوکاری مریم میرزاخانی را تاسیس کنیم.
وی با بیان اینکه بنیاد نیکوکاری مریم میرزاخانی در شرف تاسیس است، گفت: این بنیاد با اهدافی در راستای شناسایی و کشف استعدادها تاسیس می شود.
به گفته پدر مریم میرزاخانی برگزاری مسابقات و همایش های علمی در سطح محلی، منطقه ای و ملی برای ایجاد تحرک علمی نخبگان و ایجاد هماهنگی با سازمان ها و نهادهای مختلف با نخبگان از اهداف دیگر راه اندازی بنیاد نیکوکاری مریم میرزاخانی است.
در ادامه دکتر علینقی مشایخی عضو هیات علمی دانشگاه شریف در مورد این بنیاد خاطرنشان کرد: مریم میرزاخانی خوش درخشید و ذهن ها را متوجه خود کرد.
وی با بیان اینکه چگونگی کشف نخبه ها در کشور مهم است، افزود: این افراد توده ای از ذهن های برجسته هستند که موجب تحول فرهنگی می شوند.
دکتر مشایخی با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم نخبه ها را کشف کنیم باید تغییر و تحولاتی مد نظر قرار گیرد، گفت: ما اگر بتوانیم حرکت و جنبشی را در کشور ایجاد کنیم می توانیم زمینه رشد کشف استعدادها و نخبگان را در کشور فراهم کنیم تا بتوانیم ۱۰ الی ۲۰ سال دیگر مریم های دیگری را به ظهور و بروز برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: بنیاد نیکوکاری مریم میرزاخانی با هدف شناسایی استعدادها و حمایت های مادی و معنوی از آنها و همچنین ایجاد بستر برایشان زمینه رشد و تحول را برای نخبگان فراهم می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه شریف افزود: بنیاد نیکوکاری مریم میرزاخانی به عنوان یک نهاد بدون وابستگی به دولت و به صورت مردم نهاد در شهرستانها و استانهای مختلف هدف خود را اجرایی خواهد کرد تا بتواند در دهه های آینده مریم های بیشتری تحول جامعه دهد. وی یادآور شد: اساسنامه بنیاد نیکوکاری مریم میرزاخانی در حال تصویب است.
خاطر نشان می شود: در پایان مراسم دانشنامه پایان تحصیلات کارشناسی مریم میرزاخانی توسط مسئولین به خانواده ایشان اهداء شد. همچنین در طول مراسم کلیپ هایی از سخنان افراد برجسته داخلی و بین الملی در رابطه با ویژگی ها و جایگاه علمی مریم میرزاخانی به نمایش درآمد.


 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus