پیام تسلیت شخصیت های علمی و سیاسی کشور در پی درگذشت دانش آموخته ی دانشگاه شریف

در پی درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی نابغه و ریاضیدان ایرانی برخی از شخصیت ها ی علمی و سیاسی وقوع این ضایعه را در عرصه علم ایران تسلیت گفتند.

به گزارش روابط عمومی، دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پی درگذشت مریم میرزا خانی نابغه ریاضی ایران و جهان پیام تسلیتی منتشر کرد.
در این پیام آمده است: فقدان بانوی ارزشمند ، فرهیخته و نخبه ریاضی جهان ، خانم میرزاخانی باعث تاسف فروان گردید.
درگذشت این بانوی پر افتخار ایران را به جامعه علمی و خانواده محترم ایشان تسلیت می گویم.روحش شاد.


***معاون اول رییس جمهوری نیز با انتشار پیامی درگذشت نابهنگام ریاضیدان برجسته و نابغه ایرانی دکتر مریم میرزاخانی را تسلیت گفت.

دکتر اسحاق جهانگیری نوشت: درگذشت نابهنگام ریاضیدان برجسته و نابغه ایرانی خانم دکتر مریم میرزاخانی موجب تأثر و تألم فراوان شد.
این ضایعه تأسف‌انگیز را به خانواده محترم و داغدارشان، جامعه علمی کشور و به همه آحاد ملت بزرگ ایران صمیمانه تسلیت می‌گویم.

 ***معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در پیامی درگذشت بانوی دانشمند ایرانی را تسلیت گفت.
دکترسورنا ستاری نوشت: خاطرم هست، سال نود و سه، همین موقع‌های سال بود، کمی دیرتر، اواخر مرداد ماه، که خبر رسید، جایزه معتبر فیلدز به هم‌دانشگاهی‌ قدیمی ما، مریم میرزاخانی رسیده است. این جایزه بسیار معتبر است و اهل خبره آن را معادل نوبل می‌دانند، نوبلی که به ریاضی‌دانان تعلق می‌گیرد.
خیلی خوشحال شدیم و احساس سربلندی کردیم. بخصوص دانشجویان قدیم و جدید دانشگاه شریف بسیار مباهات کردند و از هر راهی که می‌شد، به دوست و همکلاسی‌شان تبریک صمیمانه گفتند. من هم نه به عنوان معاون رییس‌جمهور بلکه به عنوان یک دانشجوی مادام‌العمر شریف، نامه‌ای نوشتم و از مریم میرزاخانی بابت اعتلای نام بلند ایران تقدیر و تشکر کردم.
همه می‌دانستیم که او دختری جدی و داناست و تمام وقت سرش توی کتاب است و دارد روی معادلات پیچیده کار می‌کند... چقدر خوشحال شدیم وقتی چند سال جلوتر فهمیدیم که مریم میرزاخانی از آن حادثه اتوبوس جان سالم به در برد... هر چند به خاطر دیگر رفیقانمان، که دست اجل زودتر از موقع گل عمرشان را چید غمگین شدیم و بغض خود را فرو خوردیم... حالا اما گفتند سرطان، کار خودش را کرده و همکلاسی‌مان را به همراهان مرحوم آن اتوبوس بهشتی رسانده... مرگ حق است و ما در برابر آن جز که تسلیم و رضا چاره‌ای نداریم. اناالله و اناالیه راجعون. طول عمر از نعمات ارزشمندی است که نصیب همه کس نمی‌شود اما خوشا آنان که خداوند به زندگی‌شان برکت عظیم می‌دهد و عرض عمرشان را پر از معانی بلند و گرانبها می‌کند. عمر مریم میرزاخانی چندان نپایید.
اما در همین مدت کوتاه نه تنها نام کشورش را در پیشرفت علم سر زبان‌ها انداخت بلکه نام شریف خود را در عداد دانشمندان و ریاضی‌دانان برجسته دنیا ثبت کرد... امروز که خبر درگذشت مریم میرزاخانی کام همه‌مان را تلخ کرد، دیدم که کل ملت ایران داغدارند. مردم ما مردم قدردانی هستند و حواسشان به هنرمندان و دانشمندان این سرزمین هست.
خیلی‌ها را دیدم که در رثای این بانوی گرامی یادداشت نوشتند و شعر سرودند و مراتب قدردانی خود را اعلام کردند. مردم قدرشناس و بزرگواری داریم و این خود بهترین مایه دلگرمی است برای آنها که مشغول کارند و در سر سوداهای بزرگ دارند و برای پیشرفت علم و فناوری و آبادانی این سرزمین از جان مایه می‌گذارند.
مردم ما با متانت و صمیمیت و دوستی، از سر صدق و صفا، نام مریم میرزا خانی را گرامی داشتند و نشان دادند که قدر دان او هستند و بواسطه مرگ او را از یاد نمی‌برند...و بالاخره اینکه مریم میرزاخانی دینش را به ایران ادا کرد و حتی وقتی کیلومترها از این آب و خاک دور بود تلاش کرد تا هویت ایرانی فرزند خود را تثبیت کند.
از این پس بر ماست تا ما هم برای ایران بکوشیم و سهم خود را در پیشبرد علم و فناوری ادا کنیم و ... ضمن ارج نهادن به خدمات علمی این دانشمند نامدار ایرانی برای آمرزش این بانوی فرهیخته فاتحه می‌خوانیم و از خدای منان می‌خواهیم تا آرامش ابدی را نصیبش کند. به تمام ایرانیان خصوصاًجامعه علمی کشور تسلیت می‌گویم و امیدوارم خداوند به خانواده میرزاخانی و همسر و فرزندش صبر و اجر عنایت کند.

***پیام وزیر امور خارجه  در پی درگذشت مریم میرزاخانی

خبر درگذشت نابغه جوان ایرانی و استاد ریاضیات دکتر مریم میرزاخانی موجب تاسف شدید اینجانب و همه ایرانیانی که به مفاخر برجسته علمی کشورشان می بالند گردید.
اینجانب درگذشت این بانوی دانشمند را به همه ایرانیان در سراسر جهان، خانواده محترم و داغدار ایشان و جامعه علمی کشور صمیمانه تسلیت عرض می کنم.

 

 *** معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در پیام خود نوشت: مریم عزیز، دلیل روشن هوش و توانایی ایرانی بر قله های علم جهان بوده و هست... هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، خوشتر آن نغمه که مردم بسپارند بیاد.

  

***وزیر آموزش و پرورش نیز در پیامی درگذشت مریم میرزاخانی نابغه نامدار ریاضی جهان را تسلیت گفت.
دکتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در پیام خود نوشت: درگذشت نابغه جوان ایرانی و استاد ریاضی مرحومه مریم میرزاخانی، نه فقط ایران و ایرانیان را متألم کرد که جامعه علمی جهان را به سوگ نشاند.
خبر درگذشت نخبه ریاضی ایران و جهان، بانو مرحومه مریم میرزاخانی که یک افتخار ملی بود، جهانی را در حیرت و اندوه فرو برد. بی‌شک جبران ضایعه فقدان شخصیت‌های علمی نخبه بسیار سنگین و گاه غیرممکن است.
بانو میرزاخانی، ستاره‌ای بود که ظاهراً در سپهر دنیا رو در نقاب خاک کرد اما دستاوردها، تلاش‌ها و نبوغ او تا هماره تاریخ جاودان و ماندگار خواهد بود.
مریم میرزاخانی با عمرکوتاهی که داشت، جهان را از دریای نبوغش سیراب ساخت و این معنای انسان مفید و موثر بودن است که موجب شد، مثل همیشه نام ایران و ایرانی زنده نگاه داشته شود.
این نادره دوران از پرورش یافتگان دبیرستان فرزانگان تهران و دانشگاه صنعتی شریف با نبوغ ذاتی و تلاش‌های علمی خستگی ناپذیر خود موفق شد، نشان جهانی فیلدز را از آن خود سازد.
اینجانب به نمایندگی از جامعه علمی و فرهنگی کشور و دانش آموزان عزیز این غم بزرگ و ضایعه جبران ناپذیر را به ایران و ایرانی به ویژه خانواده معزای این بانوی افتخارآفرین تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال برای آن مرحومه، غفران و رحمت الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می‌نمایم.

 

*** وزیر بهداشت: امروز ناباورانه چراغی در جهان دانش خاموش شد
دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در پیامی درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی؛ نابغه ریاضی ایران و جهان را به جامعه جهانی، ملت شریف ایران و خانواده ارجمند وی تسلیت گفت
در این پیام آمده است : خبرها گاه آن‌قدر تلخ و ناگوارند که می‌شنویم اما باورشان نمی‌کنیم؛ و آن‌قدر دردناک، که جراحتی جانسوز بر دل و روح آدمی می‌نشانند؛ بغض را در گلو می‌شکنند و در بهت و حیرت، اشک را بی‌صدا و آرام آرام برگونه روان می‌کنند.خبر درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضی ایران و جهان، از این دست است.باورش سخت و داغش تا عمق جان را می‌سوزاند.
امروز ناباورانه چراغی در جهان دانش خاموش شد که به شرافت انسانی، اخلاق نیکو، سادگی و رأفت و معرفت شهره بود و از همه مهم‌تر، نماد یک زن ایرانی که جهان به او افتخار می‌کند.
اینجانب به سهم خود فقدان آن اندیشمند گرانقدر را که برای همیشه افتخار ایران و ایرانی خواهد بود به جامعه جهانی، ملت شریف ایران و خانواده ارجمندش تسلیت می‌گویم و از خدای مهربان می‌خواهم به پاس خدمت، تلاش، مهربانی و خلق نیکش، لباس مغفرت بر روح بلندش بپوشاند و در بهشت برینش مأوا دهد.
یادش همیشه زنده و نامش هماره بلند


***دکتر سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان نیز در پیامی نوشت:‏ در گذشت نابغه ریاضی، مریم میرزاخانی از جوانان شایسته ایران، نه تنها مردم ایران را در سوگ از دست دادن یکی از ‏فرزندانش سیاهپوش کرد، بلکه جامعه علمی جهانی را هم در بهت و اندوه فرو برد، چرا که ‎
از شمار دو‌چشم یک تن کم‎ ‎
وز شمار خرد هزاران بیش
بانوی گرانقدر مریم میرزاخانی افتخار جامعه دانشگاهی و علمی، یادتان از دل مردم و نامتان هرگز از گستره ی علم و دانش ‏زدوده نخواهد شد‎.


***رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در واکنش به درگذشت مریم میرزاخانی ریاضی دان نابغه ایرانی تاکید کرد: 
خبر درگذشت خانم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی تکان‌دهنده و تاسف‌آور بود.
غلامعلی حداد عادل در صفحه توئیتر خود نوشت: خبر درگذشت خانم مریم میزراخانی ریاضی دان برجسته ایرانی برای اینجانب و همه کسانی که ایشان راه می شناختند تکان دهنده و تاسف آور بود. استعداد خانم میرزاخانی در ریاضی از زمان دانش آموزی وی در جریان مسابقات داخلی و جهانی المپیاد ریاضی آشگار گردید و نبوغ وی آینده ای روش را نوید می داد.
وی افزود: او در المپیادهای جهانی ریاضی برای ایران افتخار فراوان آفرید و نمونه ای از استعداد و پشتکار زن ایرانی در عرصه علم به شمار می رفت. خاموشی زودهنگام این ستاره خوش درخشیده را به خانواده دغدیده و استادان و دوستانش تسلیت می گویم. امیدوارم جوانان کشور و خصوصا دختران جوان یاد وخاطره او را همچون الگویی درخشان در دل و جان خود گرامی بدارند.

 

***حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری نیز در پیامی درگذشت این نابغه ریاضی ایران و جهان را تسلیت گفت. 
وی در این پیام آورده است:مریم افتخار آفرین ایران از میان ما رخت کشید؛ دختر دانشگاه شریف از مرزهای دانش گذشت و در اندیشیدن نظام مند به هستی در اوج ریاضیات ایستاد؛ روحش بلند باد.

 

****رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه نیز ضمن ابراز تاسف عمیق از درگذشت دکتر مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایران و جهان، این ضایعه را به بازماندگان آن مرحومه و همه مردم شریف ایران و جامعه علمی کشور تسلیت گفت.
بهرام قاسمی اظهار داشت: بانو مریم میرزاخانی در عمر کوتاه خود به عنوان دانشمندی برجسته و نابغه ای کم نظیر به مدارجی از علم در رشته ریاضی دست یافت که موجب فخر و مباهات همه ایرانیان شد. اگرچه درگذشت ایشان متاسفانه جهان علم را از خدمات علمی ایشان محروم خواهد ساخت اما راه او جاودانه خواهد ماند.

 

*** الهام امین زاده دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی نیز در پیامی درگذشت نابغه ریاضی ایران و جهان را تسلیت گفت.
در این پیام آمده است: درگذشت بانوی نابغه ایرانی موجب اندوه و تاثر بسیار گشت. این مصیبت را به هموطنان عزیزم و به خانواده محترم ایشان تسلیت گفته و برای ایشان آرزوی آرامش در پناه رحمت واسعه الهی را دارم.

 
*** معاون ارتباطات دفتر ریاست جمهوری : چند قرن باید بگذرد تا مریمی دوباره متولد شود
پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات دفتر ریاست جمهوری نیز در پیامی درگذشت میرزاخانی را تسلیت گفت.
در این پیام آمده است: بارفتن مریم میرزاخانی، دنیا یکی از نوابغش و ایران نمادی از انسانیت، هوش و تواضع را از دست داد.چند قرن باید بگذرد تا مریمی دوباره متولد شود؟

  

*** باهنر: باید قدراستعدادهای ایران عزیزرا بدانیم
محمد رضا باهنردبیرکل جامعه اسلامی مهندسین نیز در پیامی گفت، درگذشت خانم دکترمریم میرزاخانی باعث تاثروتاسف فراوان است.امیدوارم خانواده ایشان تسلیت مراپذیراباشند.شاید سالها باید بگذرد تا چنین نوابغی درکشور به عرصه برسند. باید قدر استعدادهای ایران عزیز را بدانیم.

  

***سفارت فرانسه در تهران از درگذشت مریم میرزاخانی ریاضی دان نابغه ایرانی ابراز غم و اندوه کرد.
در پیام سفارت فرانسه در تهران آمده است: باعث اندوه بسیار است که خبر درگذشت مریم میرزاخانی، نخستین زن دریافت کننده مدال فیلدز را دریافت کردیم.


 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus