چرا برترین‌های آزمون سراسری همیشه دانشگاه صنعتی شریف را انتخاب می‌‏کنند؟

به نام آن که جان را فکرت آموخت

دانشگاه صنعتي شريف در سال ۱۳۴۴ با هدف تربيت و تأمين بخشي از نيروهای متخصص مورد نياز كشور با كيفيتي هم‌سطح دانش‌آموختگان دانشگاه‌هاي معتبر جهان تأسيس شد. اين دانشگاه که در پائیز سال گذشته، پنجاهمین سال تأسیس خود را جشن گرفت، در دوران فعالیت خود با ایجاد محیطی علمی و پویا، دستاوردهای شاخصی در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری، ارتباط با صنعت و روابط بین‌الملل داشته است.
مأموريت‌های اصلي این دانشگاه به‌طور خلاصه عبارت است از:
 تعلیم و تربيت افرادي دانشمند، فرهيخته، متخصص، خلاق، نوآور، تن‌درست و با نشاط، كارآفرين، صاحب ديدگاهِ سيستمي و توان راهبري، دارای تعهدِ ملي و متخلق به اخلاق اسلامي و حرفه‌‏ای،
 توسعه و به‌كارگيريِ علوم و فناوري‌هاي نوين برای پاسخ‌گویی به نياز بخش‌های مختلف صنعتی، اقتصادی و اجتماعي كشور،
 پیش‌تازی در گسترش مرزهاي دانش و فناوری با مرجعیت علمی در جهان.
یکی از دلایل درخشش این دانشگاه، ايجاد محیطی است علمی و پویا برای افرادی که در راه کسب دانش تلاش می‌کنند و مكانی برای آنان كه حقایق علمی را درک کرده و برای انتقال آن به دیگران مي‌كوشند.
استقبال رتبه‌های برتر (رتبه ۱ تا ۱۰۰ کشوری) آزمون سراسري گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و دارندگان مدال طلای المپیادهای دانش‌آموزی (در رشته‌های ریاضی، فیزیک، کامپیوتر و شیمی) از این دانشگاه در سال‌هاي گذشته چشم‌گیر بوده است. به طور متوسط بیش از ۹۵ درصد این عزیزان، دانشگاه صنعتي شريف را براي ادامه تحصيل انتخاب کرده‌اند.

تعداد پذیرفته‌شدگان در دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۱ تا ۱۰۰  کشوری در سال های اخیر

اما به راستی "چرا برترینها همیشه شریف را انتخاب می‌کنند؟"

اول: شریف همواره در رتبه بندی‌های انجام شده توسط موسسات بین‌المللی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جزو برترین دانشگاه‌های ایران شناخته شده است.
دوم: شریف همواره در تدوین برنامه و ارائه آموزش رشته‌های نوین، توسعه مراکز رشد و کارآفرینی، شرکت‌های دانش بنیان و ارتباط با صنعت کشور پیشگام بوده است.
سوم: شریف به تنوع و نشاط در ارائه برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، اجتماعی و فرهنگی متعهد بوده و مشوق و حامی جدی دانشجویان برای حضور در رقابت‌های علمی در سطح ملی و بین المللی است.
چهارم: شریف به "عقل سالم در بدن سالم" اعتقاد داشته و برای ورزش اهمیت ویژه‌ای قائل است. دانشجویان این دانشگاه همواره نه ‏تنها در مسابقات علمی و المپیادهای دانشجویی، بلکه در مسابقات ورزشی نیز رتبه‌های بسیار ارزنده‌ای کسب می کنند.
پنجم: شریف خانواده‌ای متشکل از دانشجویان، دانش‌آموختگان، استادان، و کارکنانی است که به صورت متحد برای ارتقای جایگاه دانشگاه و کشور عزیزمان ایران در عرصه‌های گوناگون ملی و بین‌المللی با جان و دل تلاش می‌کنند.
ششم: شریف به روابط بین دانشگاهی با مراکز علمی کشورهای پیشرفته جهان معتقد بوده و همواره در ارائه برنامه‌های آموزشی و پژوهشی مشترک با دانشگاه‌های معتبر جهان پیشتاز است. این دانشگاه تاکنون با حداقل ۴۸ دانشگاه از دانشگاه‌های برتر جهان تفاهمنامه همکاری منعقد کرده است. دانشمندان، محققان و رؤسای دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و مسئولین علمی کشورهای مختلف و همچنین برخی از برندگان جوایز بین المللی معتبری مانند جوایز نوبل، فیلدز و جایزه تورینگ در دانشگاه صنعتی شریف حضور یافته‌اند و از امکانات علمی و پژوهشی آن بازدید نموده‌اند.
هفتم: شریف اولین دانشگاه کشور در جذب، هدایت و حمایت از استعدادهای درخشان است. تدوین و اجرای آیین‌نامه‌های مرتبط با پذیرش و ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز در مقاطع بالاتر و حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، به ویژه دانشجویان دکتری در قالب طرح‌های "دستیار آموزشی"، "دستیار پژوهشی" و "دستیار اجرايي" از ابتكارات اين دانشگاه در سال‌هاي اخير بوده است.
هشتم: شریف مهد دانش‌آموختگانی است که آثار قلم و قدمشان در جای‌جای صنایع و مراکز علمی داخل و خارج کشور می‌درخشد و نتیجه این تلاش‌ها نه تنها در دانشگاه‌ها و صنایع که در کسب عناوین برجسته علمی جهانی مانند جایزه فیلدز جلوه‌گر شده است.
نهم: شریف در سال‌های گذشته سهم عمده‌ای در تربیت برگزیدگان المپیادهای ریاضی، فیزیک، کامپیوتر و شیمی و آماده‏‌سازی آنها برای شرکت در رقابت‌های جهانی داشته است. اکثر قریب به اتفاق این عزیزان ضمن شرکت در رقابت‌های جهانی و کسب مقام‌های بین المللی، در این دانشگاه به تحصیلات خود ادامه می‌دهند.
دهم: شریف تسهیلات ویژه‌ای را برای دانشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان فراهم می‌کند، از جمله:
 امکان تغییر رشته پذیرفته‌شدگان در این دانشگاه با رتبه ۱ تا ۱۵۰ كشوري به هر رشته‌‏ی مورد علاقه، با ارائه درخواست در زمان پذیرش،
 امکان تغییر رشته پذیرفته‌شدگان در این دانشگاه با رتبه ۱۵۱ تا ۵۰۰ کشوری به هر رشته‏‌ی مورد علاقه، در صورت موافقت دانشکده‌ی مقصد و معاونت آموزشی دانشگاه در زمان پذیرش،
 استفاده از تسهیلات مختلف بنیاد ملی نخبگان (بخش عمده‌ای از حائزین شرایط استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند)،
 امکان ورود بدون آزمون به دوره‌ی کارشناسی‌ارشد برای دانشجویان ممتاز پس از اتمام دوره‏ کارشناسی،
 امکان ورود بدون آزمون به دوره دکتری برای دانشجویان ممتاز پس از اتمام دوره کارشناسی‌ارشد،
 معافیت از گذراندن برخی از دروس پایه دانشگاهی برای دانش‌آموزان المپیادی که قبلاً در این دروس آموزش دیده‌اند،
 امکان تحصیل هم‌زمان در دو رشته‏ ی تحصیلی در مقطع کارشناسی برای دانشجویان برتر آموزشی،
 تحصیل در یک دوره فرعی (Minor) هم‌زمان با رشته‏‌ی اصلی، در یکی از زمینه‌های مهندسی، علوم پایه یا علوم انسانی.
برای فراهم آوردن محیط و شرایط ذکر شده، مدیریت دانشگاه و دانشکده‌ها همواره سعی می‌کنند از طریق جذب استادان مجرب با تخصص‌های علمی متنوع و جدید، به زمینه‌های علمی در دانشکده‌ها پویایی بخشند. به‌علاوه، تجهیز آزمایشگاه‌های آموزشی و پژوهشی، توسعه کتابخانه‌های دانشگاه، گسترش شبکه اینترنت و به‌کارگیری فناوری اطلاعات و آموزش‌های مجازی از جمله فعالیت‌هایی است که همواره مورد عنایت دانشگاه بوده تا بهترین امکانات موجود کشور برای رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این استعدادهای ارزشمند فراهم آید.
همکاری صمیمانه اعضای هیأت علمی در دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی و تعامل با کارکنان و دانشجویان، جوّی از تفاهم و نمونه زیبایی از تلاش و کار گروهی را در محیط آموزشی و پژوهشی در این دانشگاه فراهم کرده است. این همکاری، تفاهم و هم‌دلی، محیطی با نشاط و پویا در دانشگاه به‌وجود آورده است که خود موجب شکوفایی و رشد فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان در این دانشگاه شده و تأثیر به‌سزایی در جذب دانشجویان مستعد کشور داشته است.

شایسته است نکاتی چند به داوطلبان عزیز ورود به دانشگاه ها در خصوص انتخاب رشته یادآوری شود.
انتخاب رشته باید با توجه به نکات زیر انجام شود:
 علاقه واقعی داوطلب،
 محتوای علمی و فنی رشته های گوناگون، زمینه‌های کاربرد آنها و نیازهای جامعه،
 سطح علمی داوطلب و آمادگی لازم برای موفقیت در رشته‏ تحصیلی مورد نظر.
به داوطلبان عزیز توصیه می‌شود مشورت با صاحب‌نظران و دانش‌آموختگان رشته‌های مورد نظر را جدی گرفته و از مشاوره با افراد ناآشنا به مسائل دانشگاهی و تأثیرپذیری از جوّ کاذب در خصوص چند رشته‌ی خاص پرهیز كنند.
متأسفانه عدم رعایت موارد فوق سبب توجه بسیاری از داوطلبان مستعد به یک یا چند رشته‌ی خاص و غفلت از رشته‌های دیگر، علی‌رغم اهمیت موضوعی، جذابیت علمی، نیاز کشور، بازار کار خوب و اثرگذاری راهبردی (با توجه به ویژگی‌های خاص این مرز و بوم) آن رشته‌ها شده است.
اما نکته آخر؛ این دانشگاه در گذشته در مواردی هر چند اندک شاهد عدم موفقیت تحصیلی دانشجویانی بوده که از سطح علمی لازم برخوردار نبودند. علی‌رغم تمهیداتی که برای ارتقاي سطح علمی این دانشجویان انجام شد، متأسفانه در تحصیل خود در این دانشگاه موفق نبوده و بعضاً مجبور به ترک دانشگاه شده‌اند. بنابراین توصیه می‌شود تنها داوطلبانی که دارای سوابق تحصیلی ممتاز هستند، این دانشگاه را برای تحصیل خود انتخاب كنند.
خداوند مهربان را شکرگزاریم که دانشگاه صنعتی شریف تاکنون توانسته است رویاهای نسل جوان ایرانی را در کسب و به‌کارگیری دانش و دست‌یابی به موفقیت‌های جهانی جامه عمل بپوشاند؛ و به همین دلیل همواره مورد تحسین جامعه بوده است. مدیریت، استادان و کارکنان این دانشگاه از این اعتماد عمومی سپاسگزارند و به آن افتخار می‌کنند و البته در قبال آن نیز مسئولیت سنگینی بر دوش خود احساس می‌کنند. از این رو همواره در تلاشند تا زمینه ارتقای علمی و فرهنگی دانشجویان را که ارزشمندترین سرمایه‌های ملی ایران عزیز هستند، فراهم آورند.
توفیق شما عزیزان علاقه‌مند به کسب دانش و تخصص جهت تاثیرگذاری در پیشرفت کشور و خدمت صادقانه به جامعه در هر دانشگاهی که باشید، را آرزومندیم.
 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus