برگزاری جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی در دانشگاه شریف

 جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی با شعار "ایران، سرزمین من" آبان ماه سال 97 در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی "جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی" در تاریخ آبانماه ۹۷ توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف با شعار "ایران، سرزمین من" برگزار می شود. هدف از برگزاری این رویداد، ارتقای اهداف فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، کمک به نشاط و بالندگی دانشجویان و دانشگاهیان، تقویت وحدت ملی و انسجام اقوام از طریق ارتقاء تعلق روحی به فرهنگ بومی وحفظ میراث فرهنگی مناطق مختلف کشور می باشد.
لادن سلطان پناه دبیر برگزاری این جشنواره در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی گفت: ایران نمونه عینی کشوری است که با وجود تنوع و تکثر قومی، از انسجام و هویت و وحدت ملی برخوردار است لذا از پدیده اقوام در ایران به‌عنوان اعضای یک خانواده بزرگ به نام "ایران اسلامی" نام می‌بریم. وی افزود: حفظ انسجام و همبستگی ملی، در گرو پذیرش تنوع فرهنگی و به رسمیت شناختن هویت‌های فرهنگی متنوع (خرد) در ذیل هویت کلان ملی است.
دبیر جشنواره جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از طریق مشارکت‌‌جویی و به رسمیت شناختن هویت‌های قومی به انسجام و هویت و همبستگی ملی، قوام و دوام بخشیده است. کردها، آذری‌ها، بلوچ‌ها و ترکمن‌ها.... به لحاظ باورهای عمیق تاریخی، فرهنگی و اعتقادی، پیوستگی و انسجام غیر قابل انکاری با فرهنگ و هویت ملی داشته و دارند. این تنوع در اندیشه امام(ره) هم به رسمیت شناخته شده و از آن به‌عنوان یک فرصت یاد می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره اظهار داشت؛ تلاش بر این هست که دانشجویان عزیز علاوه بر ماموریت اصلی خود یعنی تحصیل و رشد علمی در زمینه های اجتماعی، فرهنگی و فعالیت های هنری نیز فعال باشند و علاوه بر رشد علمی به نشاط روحی و بالندگی و رضایت از زندگی دانشگاهی دست پیدا کنند که قطعا این جشنواره فرصت ارزشمندی را در اختیار دانشجویان قرارخواهد داد.
سلطان پناه در ادامه از دانشجویان دانشگاه خواست تا علاوه بر نام آوری در عرصه های علمی در اعتلای فرهنگ و هنر میهن و دانشگاه پیشگام و افتخارآفرین باشند.
این فعال فرهنگی افزود: در این جشنواره، دانشجویان قومیت ها و استان های مختلف مقیم دانشگاه صنعتی شریف می توانند علاوه بر ارایه آثار هنری خود ‌و استان محل زندگی خود، با هماهنگی دبیرخانه جشنواره در دانشگاه و همیاری گروهی دانشجویان همشهری خود، مسوولیت برگزاری نمایشگاه استان محل زندگی خود را بر عهده گرفته و باحمایت استانداری و میراث فرهنگی استان محل زندگی خود، نمایشگاهی از تمامی آثار فرهنگی و هنری استان مرتبط را در جشنواره دانشگاه به نمایش بگذارند.
وی افزود: در این جشنواره ۳۰ نمایشگاه از۳۰ استان از کشور و به نمایندگی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با آثار فرهنگی وهنری، صنایع دستی و سوغاتی، لباس، موسیقی، غذاهای محلی و دیگر محصولات هنری حضور فعال خواهند داشت.
سلطان پناه در ادامه یادآور شد؛ آثار باستانی و میراث فرهنگی هر منطقه، آمایش سرزمین، صنایع دستی، سوغاتی، غذا، تولیدات و محصولات منطقه ای، نمایش لباس های محلی، آداب و سنن محلی، ورزش های محلی، معرفی کتب، موسیقی و آوازهای محلی، اکوتوریسم، جاذبه های توریستی، مفاخر ملی، افتخارات تاریخی و تبلور ملی اقوام مختلف و پروژه های ملی از جمله بخش های اصلی این جشنواره خواهد بود.
دبیر"جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی" در پایان صحبت هایش اذعان داشت؛ 31 شهریورماه 97 آخرین مهلت ثبت نام در این جشنواره خواهد بود. همچنین مهلت پذیرش مسولیت و دبیری نمایشگاه استان های کشور تا 31 مردادماه 97 خواهد بود. همچنین به دانشجویان برگزیده و دبیران دانشجویی استان ها، تندیس ملی وحدت اقوام و تندیس ملی فرهنگ و جوایز نفیس اهدا خواهد شد. و نام دانشجویان، استان ها و غرفه های برگزیده در کتاب جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی دانشگاه صنعتی شریف به ثبت خواهد رسید. 
علاقه مندان میتوانند جهت ثبت نام وکسب اطلاعات بیشتر به دبیرخانه جشنواره واقع در ساختمان شهید رضایی اتاق ۴ مراجعه نموده و یا با شماره ۶۶۱۶۵۸۰۴ تماس حاصل نمایند.

 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus