دانشگاه صنعتی شریف میزبان دومین همایش بین المللی سازی آموزش عالی

دومین همایش بین المللی سازی آموزش عالی کشور با حضور معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری برگزار گردید.

 

به گزارش روابط عمومی، دومین همایش بین المللی سازی آموزش عالی کشور صبح روز پنج شنبه ۲۲ آذر ماه سال جاری با حضور متخصصان و افراد برجسته حوزه بین المللی سازی آموزش عالی، روسا و مدیران بین الملل دانشگاه های تراز اول کشور برگزار گردید.

در ابتدای این برنامه دکتر سیم چی مدیر روابط بین الملل دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی اظهار امیدواری کرد با برگزاری این همایش نتایج خوبی برای بین المللی سازی آموزش عالی کشور به ارمغان آوریم. وی هم اندیشی برای ارتقای دانشگاه های کشور به تراز بین الملل،ایجاد دانشگاه های کار افرین ، متعهد شدن آموزش عالی و حل مسایل کشور و توسعه ارتباطات بین المللی برای پیشبرد طرح های فن آورانه را از جمله اهداف این همایش دانست.

در ادامه برنامه دکتر فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف ضمن خوش آمد به میهمانان گفت:سال گذشته این همایش به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد و خوشحالم که امسال دانشگاه صنعتی شریف افتخار میزبانی از این همایش را دارد.
وی به محورهای مهم همایش اشاره کرد و افزود:اشتراک گذاری تجربیات موفق بین المللی ،تضمین کیفیت آموزشی ،پایش روند موجود در بین المللی سازی،تدوین نقشه راه اموزش عالی کشور و ارتقای ۵ دانشگاه و پژوهشگاه کشور به تراز بین المللی ازجمله مهم ترین محورهای این همایش است.

گفتنی است :در ادامه این همایش دکتر شریعتی نیاسر معاون آموزش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری طی سخنانی به تاریخچه اقتصاد مقاومتی در دنیا گذری انداخت و افزود:تعداد قابل توجهی از دانشگاه های کشور مستعد رسیدن به تراز بین المللی هستند و رسیدن به این مهم توجه ویژه مسولین کشور را می طلبد. 
وی به تجربه کشورهای روسیه ،چین و ژاپن در زمینه تلاش جهت رسیدن به ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا اشاره کرد و گفت:باید به صورت جدی مسیر رسیدن به تراز نمادی شاخص در کشور را طی کنیم.
دکتر نیاسری تاکید کرد: دانشگاه پس از عبور از مرحله بین المللی شدن می تواند مسیر کارآفرینی را فرهم کرده و به صورت نمادین به عنوان دانشگاه الگو در سطح بین المللی تلقی شود.
معاون وزیر علوم وضعیت فارغ التحصیلان یک دانشگاه و خروجی تحقیقاتی و پژوهشی و نقش دانشگاه در انتقال تکنولوژی را سه عامل مهم برای رسیدن به تراز بین المللی خواند و گفت :باید تلاش خود را برای رسیدن به تراز بین المللی در مورد دانشگاه های کشور مضاعف کنیم.
وی درامد سالیانه بالغ بر ۷۵۰ هزار دلار ،نسبت دانشجو به استاد ۱۱ به ۷،وجود حداقل ۲۰ درصد اساتید خارجی و درآمد پژوهشی ۲۲۹ هزار دلار در سال ، حداقل ۴۳ درصد انتشارات علمی حاصل همکاری با اساتید خارجی ،وجود ۱۹ درصد دانشجو بین الملل و ...را از مهمترین شاخص های رسیدن به ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا دانست .
وی با اشاره به نظام های مختلف رتبه بندی در دنیا افزود:بر اساس اخرین رتبه بندی QS دانشگاه صنعتی شریف در جایگاه نخست قرار گرفته و پس از آن دانشگاه های امیر کبیر و علم و صنعت به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفته اند.
در ادامه این همایش پروفسور توماس اندرسون از کشور سوئد سخنرانی با موضوع بین المللی سازی آموزش عالی و پتانسیل های همکاری در خاورمیانه را ارائه نمود.
در ادامه همایش دکتر صادقی نیارکی از اعضای هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر طی سخنانی به همکاری های بین المللی و آموزشی کره جنوبی و شباهت های فرهنگی بین ایران و این کشور پرداخت.
در ادامه همایش نیز دکتر محمد کار‌ آموز از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه تهران سخنانی به موضوع برنامه های بین المللی سازی در منطقه را ارائه کرد.
گفتنی است:در حاشیه همایش نیز میز گردی با‌ حضور دکتر فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف ،دکتر سعید سمنانیان از اساتید دانشگاه تربیت مدرس و پروفسور لورن کامینگز از استرالیا برگزار شد. 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus