حضور دانشگاه صنعتی شریف در جمع ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا در حوزه علوم کامپیوتر

بر اساس تازه ترین رتبه بندی دانشگاهی تایمز ۲۰۲۰ دانشگاه صنعتی شریف برای نخستین بار به عنوان یک دانشگاه ایرانی توانست در میان  250 دانشگاه برتر دنیا در حوزه علوم کامپیوتر قرار گیرد. 

به گزارش روابط عمومی؛ دانشگاه صنعتی شریف برای نخستین بار در میان ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا بر اساس رتبه بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۰ در گروه علوم کامپیوتر قرار گرفت. در این رتبه بندی ایران برای نخستین بار به جمع ۲۵۰ دانشگاه برتر علوم کامپیوتر پیوست و دانشگاه صنعتی شریف در رده ۲۰۱-۲۵۰ قرار گرفت. امسال در مجموع ۱۲ دانشگاه ایرانی در جمع ۷۴۹ دانشگاه برتر دنیا در حوزه علوم کامپیوتر قرار دارند. 
همچنین در حوزه کلی مهندسی نیز نام دانشگاه صنعتی شریف در رده ۳۰۱-۴۰۰ جهانی و رده سوم کشوری مشاهده می‌شود. در این حوزه نیز ۳۳ دانشگاه از ایران در میان ۱۰۰۸ دانشگاه در جهان حضور دارند.
در حوزه علوم کامپیوتر دانشگاه Oxford بار دیگر در صدر جدول قرار دارد ، در حالی که دانشگاه Stanford به مقام دوم صعود کرده و در مقابل انستیتو فناوری زوریخ ETH سوئیس به مقام سوم سقوط کرده است و انستیتوی فناوری ماساچوست MIT نیز به مکان چهارم رسیده است و دانشگاه Cambridge در بین پنج گروه برتر قرار دارد.
در حوزه کلی مهندسی دانشگاه های Caltech، Stanford، Cambridge، Harvard و Oxford به ترتیب رتبه های اول تا پنجم را کسب نموده اند. این در حالی است که در سال گذشته دانشگاه Oxford مقام اول و دانشگاه Caltech مقام چهارم را در این حوزه کسب کرده بودند. 
در رتبه بندی موضوعی تایمز از همان شاخص های رتبه بندی جهانی (شاخص های آموزش، پژوهش، ارجاعات، نگرش بین الملل و درآمد از صنعت) به منظور امتیاز دهی به دانشگاه ها استفاده می شود. البته وزن دهی به شاخص ها در این رتبه بندی کمی متفاوت است. این شاخص ها در موضوعاتی مانند مهندسی، علوم کامپیوتر، علوم زیستی، علوم طبیعی، روان شناسی، حقوق، علوم اجتماعی، اقتصاد و علوم انسانی به طور متمرکز بررسی می شوند و حاصل آن رتبه بندی های موضوعی دانشگاهی می باشد که به منظور مقایسه دقیقتر دانشگاه های تخصصی منتشر می گردند.

 

 منبع خبر: https://www.timeshighereducation.com
 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus