برگزاری آیین بهره برداری مرحله نخست اتصال فیبر نوری به منازل

دانشگاه صنعتی شریف در آیین بهره برداری مرحله نخست اتصال فیبر نوری به منازل که صبح روز دوشنبه چهار اردیبهشت ماه سال جاری با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور و دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز مخابرات شهید فرد اسدی برگزار شد، تفاهم نامه ی همکاری با شرکت مخابرات و ارتباطات سیار منعقد نمود.

به گزارش روابط عمومی، در مراسم افتتاح شبکه فیبر نوری منازل ۵ تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، تبریز، اصفهان و فنی و حرفه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر ارتباطات مسئولان مخابرات ایران و روسای دانشگاه های اعلام شده به امضا رسید.
این تفاهم نامه ها با هدف تربیت نیروی انسانی در دانشگاه ها و بومی سازی دانش شبکه دسترسی فیبر نوری منعقد شد در همین حال تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی کشور برای استانداردسازی این تکنولوژی و نیز تفاهم نامه همکاری با سندیکای صنعت مخابرات برای تولید تجهیزات مرتبط با این شبکه به امضا رسید.
در ابتدای این مراسم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به بهره برداری از طرح تانومای شرکت مخابرات ایران گفت: بهره برداری از شبکه دسترسی بر پایه فیبر نوری سرعت کار را افزایش می دهد و تحولی بزرگ در شبکه ملی اطلاعات محسوب می شود.
دکتر واعظی در ادامه مراسم بهره برداری از طرح تانومای تارهای نوری مخابرات ایران افزود: دسترسی بر پایه فیبر نوری حلقه مفقوده شبکه ملی اطلاعات بود که امروز با بهره برداری از این طرح، فرآیندهای تکمیل شبکه ملی اطلاعات سرعت بیشتری می یابد.
در ادامه این برنامه دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور طی سخنانی گفت: سالی پنج میلیون دانشجو و یک میلیون فارغ التحصیل در کشور داریم لذا دغدغه اصلی ما باید ایجاد شغل برای آنها باشد.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: نگاه ما به اقتصاد باید دانش بنیان باشد و خلاقیت و نوآوری در آن ایجاد کنیم لذا باید به دانشگاه ها نگاه ویژه داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: این ظرفیت در کشور وجود دارد که اقتصاد کشور به جای این که متکی به منابع طبیعی باشد متکی به مغز دانشجویان و نخبگان باشد، باید به سمتی حرکت کنیم که علم و عالم و دانشگاه و پژوهشگر در جایگاه واقعی خود قرار بگیرند.
وی در پایان گفت: هم اکنون 27 هزار روستا در کشور از سرویس اینترنت بهره مند هستند که سهم سرمایه گذاری قابل توجهی در این زمینه شده است.
گفتنی ست؛ مرحله نخست اتصال فیبر نوری به منازل با عنوان "تانوما" که افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی را همراه خواهد داشت؛ توسط شرکت مخابرات ایران در استان های تهران ، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، ، فارس ، خوزستان، البرز و کرمانشاه با اعتباری بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان و ۲۰۰۰ کیلومتر فیبر نوری به بهره برداری رسید.
این پروژه با هدف کارآمدسازی، یکپارچه سازی، به روزرسانی و توسعه شبکه ثابت و همسو با برنامه پنجساله ره نگاشت تحول، یکی از مهم ترین برنامه های راهبردی شرکت مخابرات ایران است که با اجرای آن، توسعه شبکه ملی اطلاعات محقق می شود.
در این پروژه، به جای استفاده از کابل مسی از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات تا ساختمان و یا محل مشتری استفاده می شود و با استفاده از آن، می توان سرویس های گوناگونی از جمله تلفن، اینترنت، سرویس های چند رسانه ای و دیگر سرویس های بر بستر دیتا را برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکان قرار داد. سرویس‌هایی که بر بستر این فناوری ارائه می‌شوند؛ می‌توانند کیفیت زندگی را به نحو چشمگیری ارتقاء دهند.

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus