شـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــریف سلام

ویژه برنامه ی استقبال از حدود هزار دانشجوی جدید دانشگاه صنعتی شریف با حضور خانواده ها و مسئولین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، آیین استقبال از دانشجویان ورودی جدید دانشگاه صنعتی شریف با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، مسئولین دانشگاه، دانشجویان ورودی جدید و خانواده هایشان برگزار شد.


دکتر سید حسن حسینی معاون فرهنگی دانشگاه در ابتدای این مراسم گفت: خوشحالم که در شروع فصلی تازه و در این لحظه و دقیقه میزبان شما خوبانم هستیم.
وی ضمن قدردانی از همه ی دانشجویان و مدیرانی که این ویژه برنامه را در تاریخ دانشگاه صنعتی شریف جاودان کردند، خطاب به دانشجویان ورودی جدید گفت: عزیزان؛ دیروز تمام شد. حالا روز دیگریست، در آستانه ی فصلی تازه ایستاده اید، پس تنها از دیروزها ارجمندترین دقیقه ها را بردارید، شما در آستانه ی سفر در فصلی تازه اید، برای راه پیش رو، تا می توانید روشنی بردارید، تیرگی بگذارید. 
معاون فرهنگی دانشگاه در ادامه ضمن گرامی داشت یاد و خاطره ی شهدا گفت: در آغاز سفری نو و برای دوره ای پر تاثیر در تاریخ فردا، اینجا که ایستاده ایم نتیجه ی همان استعداد و همت و پیشتکار و دعای دل شکسته ی مادر در پشت درب های انتظار تلخ کنکور و تست و همان نذر و نیاز به امام مهربانی ها است. یاد می کنم در این ساعت و ثانبه از نام بلند همه ی آنها که به سعی و مجاهدتشان این مرز و بوم ایمن و این خانه مهیا شد. از شهیدان انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس و شهدای گمنام آرام گرفته و آرام بخش در همین مسجد که سفر از آنجا آغاز شد. شهید شریف، شهید شهریاری و شهید علیمحمدی و شهید احمدی روشن و همه ی اسطوره های مقاومت و دفاع از ملت و میهن.
دکتر حسینی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ی استاد میرعمادی و یادآوری تلاش های این استاد گرانقدر گفت: از استادان شریف دانشگاه صنعتی شریف، که زیر سایه ی آنها چه بسیار عزیزانمان بالیدند و افتخار آفریدند، از آنها که اینجا بودند و ایستاده بودند در جای شما در همین حوالی، مثل فرزانه ی در گذشته، استاد صاحب نام مریم میرزاخانی یاد می کنیم و خاطره ی این عزیزان را گرامی می داریم.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: دانشگاه جایی برای فراگیری زندگی است، نه صرفا برای ورق های کتابی را خواندن. دانشگاه، پرورشگاه آدم است، آدمی که می تواند عالم هم باشد. آدمی که داناست، می داند زندگی مجموعه ای از همه ی بافته ها و یافته ها است. علمی که چنین نباشد سد تماشا و حجاب نظر است و از همین رو علم را حجاب اکبر خوانده اند. 
دکتر حسینی در پایان یادآور شد؛ اینروزها بازار گفت و شنود درباره این موضوعات گرم و پر رونق است، علم برای تولید علم، علم برای ISI، علم کاغذی، علم برای ثروت، علم برای صنعت، علم برای کار آفرینی و... اینها همه در جای خود لابد درست است، اما کاش در بالا و ورای همه ی اینها، همدل و همنوا از علم برای زندگی، علم برای زندگی پاک انسانی و علم برای زندگی پاک و متعالی انسان سخن برانیم.

دکتر فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف در ادامه این برنامه ضمن خوش آمدگویی و تبریک سال تحصیلی جدید گفت: تبریک و خدا قوت به عزیزانی که توانسته اند به دانشگاهی که نزدیک به نیم قرن پرچم دار علم و دانش در کشور است، راه پیدا کنند. 
وی افزود: شما وارد محیطی شده اید که از ابعاد مختلف با مدرسه تفاوت دارد و شاید مهمترین وجه تمایز دانشگاه با مدرسه در نحوه علم آموزی باشد. یادگیری در دانشگاه به مراتب بیشتر مبتنی بر تلاش دانشجو است تا استاد. شما جوینده علم و دانش هستید و هرچه به سمت مراحل تحصیلات تکمیلی می رود این مفهوم پر معناتر می شود.
رییس دانشگاه در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: حال شما وارد دانشگاهی شده اید که به عنوان یکی از دانشگاههای برتر کشور از بدو تاسیس به تعلیم و تربیت برجسته ترین جوانان این مملکت همت گمارده که حاصل آن مجموعه ای از برترین نیروهای متخصص در رشته های مختلف علوم و مهندسی است که خود مایه ی افتخار و مباهات در صنعت کشور و نیز در جوامع علمی ایران و جهان است.
وی یادآور شد؛ اما باید توجه داشت مهمترین عوامل خلق این جایگاه ویژه، جذب استادان شاخص در سطح بالای علمی و تعهد، جذب دانشجویان ممتاز کشور، توجه جدی به امور آموزش و پژوهش و نیز رعایت قوانین و انضباط آموزشی و مدیریتی بوده است. و این شهرت و نخبگی بیش از هر چیز مدیون کیفیت بالای آموزشی و پژوهش دانش آموختگان و همچنین رعایت قوانین و انضباط آموزشی بوده است.
وی به دانشجویان ورودی جدید توصیه کرد که به قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه توجه داشته باشند و از طریق مشورت با اساتید راهنما در راستای اهداف ارزشمند خود گام بردارند.
دکتر فتوحی یادآور شد؛ کار را تمام شده تلقی نکنید و همچنان به تلاش و پشتکار ادامه دهید و انگیزه هایتان را حفظ کنید. توجه داشته باشید که چهار سال را در اینجا خواهید بود و در این مدت بهترین دستاورد شما یادگیری و کسب علم و دانش است. هدف یادگیری است نه تلاش کردن برای اخذ نمره به هر قیمتی.
رییس دانشگاه به چند بعدی بودن دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد و در این خصوص گفت: این دانشگاه توانسته است در مسائل ورزشی، فرهنگی، مذهبی، علمی و... پیشتاز باشد و در تمامی حوزه ها حضور فعال و چشمگیری داشته باشد. وی تاکید کرد، اکنون که به دانشگاه صنعتی شریف آمده اید و نشان این دانشگاه را به دنبال خود دارید، باید از تمامی جنبه ها بهترین باشید و بتوانید برای سایرین الگو باشید.
دکتر فتوحی اذعان داشت؛ دانشگاه صنعتی شریف خانواده ی دانشجویان خود را ضلعی از اضلاع خانواده ی بزرگ شریف می داند که با اعتماد و حسن ظن، می تواند مشکلات خود را با آنها در میان بگذارد و ما برای ارتباط موثر و مستمر با خانواده ها نیازمند یک سامانه ی ارتباطی هستیم که به زودی راه اندازی خواهد شد.
وی در پایان صحبت هایش خاطر نشان کرد؛ شروع سال تحصیلی را با سفر به مشهد مقدس آغاز می کنید. از طرفی امسال شروع سال تحصیلی با ایام محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی همراه شد و امیدوارم که از برکات این ماه عزیز نیز استفاده کنید و در مراسم و برنامه های مختلفی که در دانشگاه به همین مناسبت برگزار می شود شرکت نمایید.


حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه، پذیرفته شدن در دانشگاه صنعتی شریف را موفقیتی بزرگ دانست و در این خصوص گفت: توفیق حضور در یکی از بهترین دانشگاههای کشور را به دانشجویان جدید و خانواده هایشان تبریک می گویم. 
وی یادآور شد، اولین وظیفه شما در مقابل نعمت توفیق شکرگزاری است. اکنون که خداوند نعمت استعداد را به شما داده و این فرصت را برای شما به وجود آورده که در بهترین دانشگاه کشور حضور پیدا کنید، باید شکر گزار این نعمت از سوی خداوند و قدردان تلاش ها و همراهی های پدرو مادرتان باشید.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه در ادامه یاد آور شد؛ باید همواره یاد خدا را به همراه داشته باشید و نباید که نگاه و توجه به خداوند فقط در شب کنکور و امتحان و مواجهه با سختی ها باشد.
حجت الاسلام رستمی خاطرنشان کرد، قرار است شما با افرادی هم تراز و شبیه خودتان در این دانشگاه تحصیل و رقابت کنید. مبادا که این رقابت ها شما را دچار ضعف کند. از ابتدا درسهایتان را جدی بگیرید تا بتوانید در محیط سالم و پر نشاط تحصیلتان را ادامه دهید.
وی در پایان صحبت هایش ضمن اشاره به فضای معنوی و مذهبی حاکم در دانشگاه صنعتی شریف اذعان داشت؛ متدین ترین دانشجویان در این دانشگاه تحصیل می کنند و بسیاری از دانشجویان این دانشگاه علاوه بر دروس اختصاص و فنی و مهندسی، دروس معارف اسلامی و حوزوی را در حوزه ی علوم انسانی این دانشگاه می گذرانند.


دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم نیز ضمن تبریک به ورودی های جدید این دانشگاه، به بیان وضعیت دانشگاههای کشور و ورود به عرصه و هویت جدید پرداخت و بر لزوم ایجاد نظام نوینی برای اداره ی دانشگاهها تاکید کرد. وی نقش آفرینی دانشجویان در زمینه های علمی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... بسیار پر اهمیت دانست و ابراز امیدواری کرد دانشجویان بتواند در عرصه ی ملی و بین المللی منشا اثر باشند.

گفتنی است؛ حضور حداکثری و استقبال گستره ی دانشجویان ورودی جدید و خانواده هایشان در این ویژه برنامه نشان از توجه و تلاش ارزشمند معاونت فرهنگی دانشگاه در برگزاری این مراسم با شکوه داشته دارد.
لازم به ذکر است؛ دانشجویان ورودی جدید پس از مراسم "شریف سلام" رهسپار مشهد مقدس شدند و تا 31 شهریورماه میهمان امام رضا علیه السلام خواهند بود و دوران دانشجویی خود را با زیارت حرم مطهر ایشان آغاز خواهند کرد.

 


 

 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus