شریف در سوگ فرزندانش

مراسم ترحیم و یادبود دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف که در سانحه سقوط هواپیمای اوکراین جان باختند، عصر روز سه شنبه یکم بهمن ماه سال‌جاری با حضور خانواده‌های عزادار در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، در ابتدای برنامه دکتر فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف ضمن ابراز همدری با خانواده‌های عزادار گفت: حادثه سقوط هواپیما قلب هر انسانی را به درد آورد و من این حادثه دردناک را که منجر به از دست دادن جمعی از هم‌وطنان و به ویژه نخبگان و فارغ التحصیلان شریفی شده است را به خانواده و دوستان این عزیزان، فارغ التحصیلان دانشگاه، کارکنان و خانواده بزرگ دانشگاه تسلیت می‌گویم.

امروز کشور عزادار جمع زیادی از هم وطنان و نخبگان است و ما نیز در غم از دست دادن 16 نفر از عزیزان این دانشگاه که هر یک امیدی برای کشور و آینده این مملکت بوده اند، هستیم.
دکتر فتوحی گفت: نیروی انسانی سرمایه هر کشور است به ویژه نیروی انسانی توانمند و نخبه‌ای چون این عزیزان که هر یک از آنها دنیایی از عشق و آرزو و امید به آینده بودند. هیچ چیز نمی‌تواند تسلای این غم باشد و درخواست صبر و تحمل و آرامش از درگاه خداوند برای خانواده این عزیزان دارم.
وی افزود: هر یک از این فارغ التحصیلان به مثابه یک ستاره در آسمان دانشگاه شریف بودند و درخشش آنها تا ابد در این آسمان باقی است.
رییس دانشگاه شریف با ذکر نام تک تک عزیزان سفر کرده گفت: این 16 نفر دین خود را به کشور و جامعه ادا کرده بودند و با حضور موفق خود در میادین علمی ملی و رقابت های بین المللی همواره پرچم ایران و دانشگاه شریف را به اهتزار درآورده بودند.
دکتر فتوحی افزود: برای من و اعضای هیئت‌ رییسه دانشگاه غم از دست دادن این 16 نفر به مثابه غم از دست دادن فرزندان خود ماست و ما و تمامی دوستان آن‌ها که در جای جای دانشگاه با آنها خاطره دارند، هرگز این مصیبت را فراموش نخواهیم کرد.
وی گفت: شریف همچنان با امید زنده است و با امید جامعه‌اش را می‌سازد. باید فضای امید را به روی جوانان بگشاییم چرا که با امید می‌توان به نابسامانی های داخلی و مشکلات و مسایل خارجی نایل شد.
رییس دانشگاه صنعتی شریف افزود: خطایی که منجر به از دست دادن این سرمایه‌های ملی شده است نباید تکرار گردد و باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم تا در آینده دچار چنین مشکلاتی نشویم.
وی گفت: با نصب یادمان این عزیزان در صحن دانشگاه یاد و خاطره این 16 دانش آموخته دانشگاه تا ابد برای ما زنده خواهد ماند.
دکتر فتوحی گفت: به جهت زنده نگه داشتن یاد این 16 عزیز سفر کرده تعدادی بورس تحصیلی مزین به نام یکایک این عزیزان و با مشارکت بنیاد حامیان شریف و انجمن فارغ التحصیلی این دانشگاه و حمایت معنوی خانواده آن‌ها به زودی اعطا خواهد شد.
در ادامه این مراسم دکتر سهراب پور از روسای سابق دانشگاه به نمایندگی از استادان دانشگاه ضمن تسلیت به مناسب ایام فاطمیه و حادثه هواپیمایی اوکراین گفت: این روزها همه کشور و دانشگاه صنعتی شریف عزادار است.
وی گفت:حادثه سنگین و غم انگیزی است و هر چه تسلیت بگوییم کم است.
دکتر سهراب پور افزود: اکثر عزیزانی که در این پرواز بودند جزء نخبگان کشور بودند و قرار بود پس از پایان تحصیلات خود به کشور بازگشته و به ایران کمک کنند.
وی گفت: سال گذشته تعداد 300 نفر از فارغ التحصیلان کشور که برای ادامه تحصیل سفر کرده بودند، به ایران بازگشتند و از این بین تعداد 60نفر از آن‌ها در دانشگاه صنعتی شریف با عنوان هیات علمی استخدام شدند و هم اکنون در حال فعالیت هستند.
دکتر سهراب پور در ادامه از خانواده یکایک این 16 عزیز سفر کرده تشکر کرد و افزود: ممنونم که اجازه ندادید دشمنان و بد خواهان این کشور از این فضا و وضعیت پیش آمده سوء استفاده کنند.
در ادامه این مراسم خانم ها فاطمه شریف زاده و فریده ملک دار از دانشجویان دانشگاه و آقای مجدم به نمایندگی از انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه دل نوشته‌های خود را خطاب به 16 پرنده پر کشیده از این دانشگاه قرائت کردند.
در ادامه برنامه دکتر دور علی از اعضای هیئت علمی دانشکده مکانیک طی سخنانی گفت:در نظر دارم برای زنده نگه داشتن یاد این 16 عزیز سفر کرده، مدرسه ای را در منطقه سیل زده سیستان و با نام شریف 2 بنا کنیم.
وی افزود: این کمترین کاری است که با کمک همکاران محقق خواهد شد، امیدوارم همان طور که دوستان در ساخت مدرسه شریف 1 در منطقه زلزله زده کرمانشاه من را یاری کردند، در این راه هم با من همگام شوند و مدرسه ای 330 متری در منطقه سیستان و با یاد 16 عزیز شریفی احداث کنیم.

در ادامه برنامه حجت الاسلام سرلک طی سخنانی گفت:دی ماه سخت و سهمگینی را پشت سر گذاشتیم و شهادت سردار سلیمانی، شهادت عزیزان حادثه هواپیمایی، سیل استان سیستان و خشم های فرو خورده و چشم های غم‌بار همه ما را یکدل کرد.
وی افزود: حادثه هواپیمایی اوکراین ابهامات زیادی دارد که باید مجدانه پیگیری شود.
حجت الاسلام سرلک گفت: جنس رفتن این عزیزان هم به شهادت تعبیر شده و قطعا این عزیزان هم به عنوان مجاهد خواهند بود.
وی افزود: اگر سردار سلیمانی عزیز ما در میدان مبارزه و جنگ با داعش رفت و آن‌ها را در هم کوبید و از میان برداشت این عزیزان نیز با مجاهدت و تلاش در راه کسب علم و افتخار آفرینی برای وطن مجاهد هستند.
وی گفت: این عزیزان نه تنها سرمایه کشور بلکه به تعبیری سرمایه دنیا و سرمایه کل این کره خاکی بودند و من برای خانواده این عزیزان صبر و تحمل از درگاه خداوند مسالت دارم.
گفتنی است: در حادثه هواپیما اوکراین ۵۲ جوان دانش‌آموخته دانشگاه‌های کشور حضور داشتند.
ایمان آقابالی، منصور اثنی عشری اصفهانی، مهدی اسحاقیان درچه، امیر اشرفی حبیب آبادی، محمد الیاسی، محمد امین بیروتی، آرش پورضرابی، زهرا حسنی سعدی، حمیدرضا ستاره کوکب، محمد صالحه ، فائزه فلسفی، میلاد قاسمی آریانی، پونه گرجی، مریم ملک، الناز نبیی و غزل نوریان شانزده دانش آموخته دانشگاه شریف بودند که در حادثه هواپیمای اوکراین جان باختند.

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus