موفقیت متخصصان دانشگاه شریف در بازسازی تئاتر شهر

روند نوسازی مجموعه تئاتر شهر توسط جمعی از متخصصان دانشگاه صنعتی شریف با سرپرستی دکتر محمد دورعلی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک انجام شد. دکتر دورعلی و تیمش توانستند این پروژه را با هزینه‌ای کمتر از یک سوم نمونه‌های خارجی در شرایط سخت تحریم به پایان برسانند. 

دکتر دورعلی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی گفت: پروژه بازسازی ماشنیری تئاتر شهر با بازدیدها و مذاکراتی که در اواسط سال 96 بین مدیریت و کارشناسان دفتر طرحهای عمرانی وزارت ارشاد و شرکت دانش بنیان ما در پارک علم و فناوری دانشگاه شریف برقرار شد، شکل گرفت. از سال 93 گروه ما روی پروژه‌هایی مانند ربات آکوستیکی و زنجیر بالا برنده و سایر تجهیزات سالن‌های نمایش در حال کار است که تعدادی از آنها را به شکل پروژه‌های تحقیق و توسعه انجام داده و جهت بازدید از آنها از کارشناسان بخش‌های مختلف مرتبط با موضوع دعوت بعمل آورده است. با توجه به کیفیت کار و نوآوری‌هایی که در تجهیزات نشان داده شد، مسئولین دفتر طرحهای عمرانی وزارت ارشاد متقاعد شدند که گروه ما قادر به بازسازی و جایگزینی تجهیزات فرسوده و تخریب شده سالن نمایش تاتر شهر است. 
وی گفت: ماشینری صحنه‌های نمایش تجهیزات الکترومکانیکی هستند که در حفره‌های مرتفع در بالا و زیر صحنه نمایش نصب می‌شوند و وظیفه ایجاد حرکات و جابجایی دکورها، چرخش و بالا و پایین رفتن کف صحنه، و پرده‌ها و ملزومات مورد نیاز در زمان نمایش را به عهده دارند. تجهیزات اصلی ماشینری تاتر شهر قدمت 50 ساله داشت و تقریبا به تمامی تخریب شده و از کار افتاده بودند و صحنه تئاتر بصورت یک سن بدون هر گونه امکاناتی در آمده بود. ضمنا تجهیزات در زمان نصب اولیه با توجه به تکنولوژی آن‌ روزها بصورت دستی و با مکانیزم‌های قدیمی استفاده می‌شده‌اند. بنابراین پروژه بازسازی ماشینری صحنه تئاتر شهر با هدف ساخت و راه اندازی تجهیزات با کارآیی مورد نیاز امروز و منطبق با تکنولوژی روز دنیا و بصورت تمام اتوماتیک با رعایت کلیه اصول ایمنی تعریف گردید. 
دکتر دورعلی افزود: قرارداد میان شرکت دانش بنیان ما در پارک علم و فناوری شریف (دسدا DSDA) و وزارت ارشاد در مرداد ماه 1397 منعقد شد و مقرر شد در بهمن‌ماه سالن تئاتر برای بازسازی تحویل گروه ما شود. بدلیل تعهدات نمایشی تئاتر تحویل محل تا خردادماه عملی نشد اما در این مدت کار طراحی و ساخت تجهیزات با سرعت پیگیری گردید. همچنین در بخش‌هایی که امکان کار وجود داشت، با تمهیداتی که موجب بروز اختلال در کار تئاتر نشود از بهمن‌ماه تا خردادماه کار بازسازی در طول شب شروع شد. ادامه کار بازسازی که شامل تعویض، بازسازی، و ساخت و نصب ماشین آلات جدید می‌شد از خردادماه و با تعطیلی تئاتر با سرعت بیشتری و بصورت شبانه روزی شروع شد و در آبان‌ماه به پایان رسید. 
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک اذعان داشت: بطور خلاصه عملیات شامل بازسازی سن گردان و لیفت صحنه، مکانیزم‌های پرده اصلی، پرده‌های جلو، پشت و عقب صحنه، و طراحی و ساخت و نصب و راه اندازی 18 فلای بار، 4 ساید بار، پل نوری 16 متری، پیشانی صحنه و وینگ‌های آن، لیفت هنرپیشه، لیفت و حجره ارکستر و پانل کنترل مرکزی تجهیزات و همچنین بازسازی عمومی کف و دیوارهای سن نمایش بوده است. حجم عملیات و گستردگی آن به زمان اجرای به مراتب بیشتری احتیاج داشته که با کوشش همکاران این پروژه در حداقل زمان ممکن انجام شد.
دکتر دورعلی در خصوص اعضای این تیم گفت: تیم مجری عمدتا شامل فارغ التحصیلان، دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی و کار آموزان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف بودند که کلیه عملیات طراحی، تدارکات، مدیریت ساخت، نصب و راه اندازی و برنامه زیری اتوماسیون این پروژه را انجام دادند. تیم اصلی 16 نفر بود و حدود 15 نفر نیز بصورت موردی در بخشهایی از پروژه همکاری داشته‌اند. علاوه بر این تعدادی سازندگان و پیمانکاران فرعی نیز در طول پروژه برخی از کارهای پروژه را انجام دادند.

صرف هزینه‌ای کمتر از یک سوم نمونه خارجی در شرایط سخت تحریم
دکتر دورعلی خاطرنشان کرد؛ این پروژه با هزینه‌ای کمتر از یک سوم نمونه‌های خارجی در شرایط سخت تحریم و قیمت‌های متغیر و سرسام آور بازار به انجام رسید که البته در شرایط عادی کار می‌توانست به مراتب هزینه کمتری نیز داشته باشد. 
وی افزود: کلیدهای موفقیت این پروژه برخورداری از نیروهایی با کیفیت بالا، ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس در آنها، و بهره گیری از مزیت‌های ایجاد شده در اقلیم دانشگاه صنعتی شریف چون مجتمع خدمات فناوری و پارک علم و فناوری شریف که زمینه ساز تحقیقات در این زمینه و ایجاد بستر ارائه آنها به صنعت بوده است به شمار می‌آیند. این نکته را باید متذکر شد که گرایش به جنبه‌های عملی و کاربردی در ارائه دروس و ایجاد علاقه‌مندی در دانشجویان برای انجام کار در داخل کشور عامل اصلی موفقیت این پروژه بوده است.

شایان ذکر است؛ آیین گشایش مجموعه تئاتر شهر روز دوشنبه 27 آبان‌ماه با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر، سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر و جمعی از هنرمندان این عرصه برگزار شد.
 

 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus